613 kg kokainë/Prokuroria e Krimeve të Rënda kërkon arrestimin e Arbër Çekajt

Prokuroria e Krimeve të Rënda kërkon caktimin e masës së sigurisë arrest me burg ndaj biznesmenit Arbër Çekaj, pronar i kompanisë Arbri Garden, e cila porositi kontejnerin ku u kapën 613 kilogramë kokainë. Kërkesa është dorëzuar të martën në gjykatën e krimeve të rënda nga prokurori që po heton çështjen e kokainës, ndërsa ende nuk është shqyrtuar nga togat e zeza

 

Prokuroria për Krimet e Rënda kërkon caktimin e një mase sigurie “arrest në burg” në mungesë për Arbër Çekajn. Ai është administratori i kompanisë, “Arbri Garden”, në kontenierin e të cilës u gjet sasia prej 613 kilogramë kokainë e ardhur nga Kolumbia. Sipas Prokurorisë, Çekaj është porositësi i kontenierit me banane për llogari të kompanisë të tij dhe dyshohet të ketë lidhje direkte edhe me sasinë e kokainës. Nëse kjo masë sigurie do të miratohet nga Gjykata, urdhër-arresti ndaj Çekajt i përcillet edhe drejtësive të vendeve të tjera. Arbër Çekaj u shpall në kërkim policor menjëherë pas sekuestrimit të kokainës më 27 shkurt në magazinat e kompanisë së tij në Maminas. Verifikimet e mëvonshme zbuluan se ai ishte larguar drejt Gjermanisë nga aeroporti i Rinasit atë pasdite. Pronari i Arbri Garden ishte hetuar edhe më parë pas një denoncimi të antidrogës së Durrësit në dhjetor 2015 në lidhje me kapjen e një ngarkese prej 90 kilogramë kokainë në një kontejner me banane të porositur nga kompania e tij. Gjatë dëshmisë së dhënë për llogari të hetimit të krimeve të rënda biznesmeni Çekaj kishte mohuar dijeninë e tij për kokainën e gjetur në kontejnerin e bllokuar në Ekuador duke thënë se kishte porositur banane, jo drogë. Hetimi ishte pezulluar pasi Ekuadori nuk i ka kthyer përgjigje letërporosisë së prokurorisë shqiptare. Kjo dosje është rihapur së fundi pas kapjes së 613 kg kokainë në Maminas ku u arrestua menaxheri i kompanisë Arbri Garden dhe shoferi i kompanisë transportuese të kontejnerit. Aktualisht për llogari të hetimit të nisur në lidhje me sasinë rekord të kokainës janë arrestuar dhe po qëndrojnë masën “arrest në burg”, administratori i kompanisë, Donaldo Lushaj dhe shoferi Armando Pezaku.

Fakte të reja për lidhjen e Edi dhe Olsi Ramës me 613 kg kokainë/ ‘Fakte të reja dëshmojnë se Edi dhe Olsi Rama janë klani politik i 613 kg kokainë!!’ Kështu shkruan ish-kryeministri Sali

Antidroga dixhitale informon: 1- Informacioni nga Kolumbia është dhënë ne muajin janar

2- Pala italiane ka dhënë informacion pasi ka marrëdhënie apo informacion nga Kolumbia

3- Informacioni është dhënë me numrin konkret te kontejnerit!

4-Ndaj dhe nga te tre kontejnerët atë nate është kontrolluar vetëm kontejneri i shënjuar qe mbante drogën!

5-Kontejneri ne Durrës ka ardhur me dt 19 janar!

6-Policia e dinte se droga ishte e klanit Rama ndaj dhe nuk e referoi ne prokurori por e la kontejnerin 10 dite ne kalatë me qellim qe te hapte kontejnerin pas ndryshimit urgjent te drejtorit te portit për te rrëmbyer drogën, por skenari iu dështoi

7-Procedimi penal është regjistruar vetëm një nate para dt 27 pasi humben shpresën se mund te grabisnin drogën nga kontejneri

8-Ndërhyrja është bere vetëm pas kërkesës për informacion disa here nga Marina Kolumbiane, DEA dhe pala italiane, për te ditur për fatin e kontejnerit.

9-Qe policía nuk ka dashur te ndërhyje për ketë rast vërtetohet edhe me faktin se atë nate ne Durrës ka qene edhe vete ministri Xhafa, i cili ka shkuar aty me urdhër te Edi Rames për te verifikuar situatën. 10-Ne fund, kur kane pare se nuk kishin nga t’ia mbanin, ka ndërhyre policía duke jua lenë ne dore dy punëtoreve te thjeshte

11-Një fakt tjetër; Pronari ARBER Çekaj kur ka ardhur kontejneri ka qene ne Shqipëri..

12- Te gjitha sa me sipër dhe sa flitet, i bie qe kjo ngarkese ka qene e Edi dhe Olsi Rames dhe vetëm e tyre.

13-Vetëm për ata mund te behej çdo përpjekje për te grabitur drogën dhe u la te largohej pronari i kompanisë!

14-Vetëm për Edin dhe Olsin e tij, Xhafa dhe Ardi Veliu bllokuan dhe prishen hetimet.

Vetëm për Edin dhe Olsin e tij pasi u bllokuan dhe u prishen hetimet për kontejnerin me 614 kg kokaine, u mohuan dhe mohohen te gjitha informacionet ndërkombëtare për kontejnerin e drogës te konfirmuara tashme jo vetëm nga Fatzi Droga mëngjesin e dt 28 shkurt por dhe nga një seri burimesh kombëtare dhe ndërkombëtare!!

Çfarë fshihet pas këmbënguljes së Ramës se kokainën e zbuluan shqiptarët/ Që prej 27 shkurtit ditës kur autoritetet shqiptare kapën ngarkesën me 613 KG kokainë në Maminas qeveria shqiptar po këmbëngul në versionin se ky ishte thjeshtë një sukses shqiptar, i pa arritur me ndihmën e partnerëve. Kjo këmbëngulje e kryeministrit e detyroi edhe Fatmir Xhafën të gëlltiste ato që kishte thënë dhe të bënte prapaktheu në qëndrimin që kish pasur menjëherë pas aksionit kur falënderoi edhe shërbimet partnere për këtë goditje. Por megjithëse komunikata e marinës Kolumbiane i nxori bllof, megjithëse ajo pohojnë se ngarkesa me banane po ndiqej që kur ishte nisur nga Amerika Jugore, autoritetet shqiptare insistojnë në faktin se qenë ata që e kishin sekuestruar mallin që vlente 180 milionë euro. Pas gjithë këtij debati që zgjat prej disa ditësh ngrihet një pyetje: Pse qeveria shqiptare e mohon me forcë bashkëpunimin me shtetet e tjera? Pse ajo e anashkalon faktin se anija e kokainës, u ndoq që nga Kolumbia? Pse ajo do të bëjë sikur nuk ka ndodhur vizita e shefit kombëtar të anitimafias italiane De Raho, pikërisht në ditët që ngarkesa me kokainë kishte mbërritur për herë të 98 në portin shqiptar?. Ky mohim në sipërfaqe mund të justifikohet me vanitetin e thjeshtë të privatizimit të suksesit. Por ka gjasa që qëllimi të mos ketë qenë ky. Sepse po qe për t’u mburrur qeveria shqiptare mund ta shiste këtë operacion me të njëjtat efekte propagandistike për të edhe po ta trajtonte si bashkëpunim me partnerët. “Partnerët besojnë tek policia jonë dhe ne e luftojmë së bashku narko trafikun” mund të kishte qenë një slogan që e bënte dy herë më të lavdishëm operacionin e maminasit. Por, Rama dhe qeveria e tij hoqi dorë me vullnet nga kjo lavdi e dyfishtë. Ata këmbëngulën që drogën e kapën të vetëm. Dhe ka një arsye se pse e bënë këtë. Pas këtij version mund të fshihen anë të tjera më të errëta. Nëse pranon se ishte e informuar prej kohësh nga partnerët, nëse këmbëngul se e dinte që ngarkesa do zbarkonte në Durrës, policia shqiptare duhet t’i përgjigjet edhe një pyetjeje tjetër: Pse nuk mori masat të identifikonte peshqit e mëdhenj. Pse kur e dinte çdo të ndodhte përfundoi vetëm me kapjen e një shoferi dhe një punonjësi të kompanisë së tregtimit të bananeve? E vetmja rrugë për të justifikuar ‘arratisjen” e peshqve të mëdhenj ishte kjo: të bënte sikur kapja qe një “sukses” i rastësishëm i policisë dhe doganierëve shqiptarë. Sepse vetëm duke e shitur si një aksion të pa paplanifikuar për një kohë të gjatë, qeveria mund të justifikojë faktin se për një ngarkesë 180 milionë euroshe, në rrjetë ranë vetëm cironka. Lapsi.al

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>