Sërish refugjatë, pse nuk i kontrollon kufijtë Edi Rama?

Tuesday, 12 June 2018 15:30

11 klandestinë sirianë janë kapur këtë martë në zonën e Bilishtit pasi kishin kaluar kufirin me Greqinë. Ata kanë kërkuar menjëherë azil politik dhe për këtë arsye janë sjellë në Tiranë ku do të strehohen në qendrën e ngritur për këtë situatë.

Në një kohë kur vendi po përballet me një shtim të jashtëzakonshëm të numrit të refugjatëve që kalojnë kufirin me Greqinë, Qeveria e drejtuar nga Edi Rama po ecën me hapa të vegjël për përballimin e situatës.

Ndonëse janë shtuar patrullimet në kufirin jugor, Policia nuk ka njoftuar për ndonjë plan masash për t’u përballur me fluksin në rritje. Gjithashtu, kryeministri Rama ka mohuar se Shqipëria do të ndërtojë gardh me tela në kufirin me Greqinë, duke theksuar se nuk beson te kufijtë por te bashkëpunimi.

Pavarësisht hezitimit të Ramës, Shqipëria është aktualisht e rrethuar nga shtete që kanë mbyllur kufijtë e tyre.

Modifikuar më Tuesday, 12 June 2018 15:31

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kur takohet kosovari me policin e Shqipërisë

Bota Shqiptare

Kur takohet kosovari me policin e Shqipërisë

Të shpeshta janë "takimet" e banorëve të Kosovës me policët e trafikut rrugor në Shqipëri. Është në fakt seriali "Çka ka shpija" që e ka trajtuar në një episodë këtë temë. Aty...

“Putini u përpoq të më vriste me bar miu”

Globi

“Putini u përpoq të më vriste me bar miu”

Një modele ruse thotë se Presidenti i vendit të saj, Vladimir Putin ka urdhëruar që ta vrisnin në Salisbëri të Anglisë. 30-vjeçarja Anna Shapiro dhe bashkëshorti i saj, 42-vjeçari Alex King...

Trump akuzon Kinën se po ndikon në zgjedhje duke sulmuar bujqit dhe punëtorët amerikanë

Globi

Trump akuzon Kinën se po ndikon në zgjedhje duke sulmuar bujqit dhe punëtorët amerikanë

Presidenti amerikan, Donald Trump ka akuzuar të martën Kinën për tentim të ndikimit në zgjedhjet për Kongres, që mbahen në muajin nëntor në Shtetet e Bashkuara. Ky supozim ka shtuar një...