TAP si projekt paneuropian, si komentohet skepticizmi i qeverisë italiane

Tuesday, 12 June 2018 15:30

Tubacioni Trans Adriatik (TAP) nuk është një çështje vetëm e Italisë, por një projekt pan-evropian i mbështetur nga Komisioni Evropian. Kështu u shpreh Drejtori i Qendrës për Studime Strategjike, Farhad Mammadov, për median vendase Trend, duke komentuar deklaratat e fundit skeptike të qeverisë së re italiane.

“Ky është një konsorcium i madh, i cili përfshin kompani të mëdha shumëkombëshe. Ky projekt është pan-evropian dhe është në kompetencë të Komisionit Evropian. Nëse qeveria e re e Italisë ka pyetje dhe bën deklarata skeptike, Komisioni Europian, i cili e ngriti projektin nga niveli kombëtar në atë ndërkombëtar, duhet të reagojë së pari, “tha Mammadov.

Ai kujtoi rastin e SOCAR, i cili njoftoi interesin e tij për të marrë pjesë në privatizimin e rrjetit të shpërndarjes së gazit në Greqi dhe përfundoi me sukses fazën e parë, duke fituar 66 për qind të aksioneve të DESFA. Por, duke qenë se paketa e tretë e energjisë të Bashkimit Evropian, përcaktonte se kompania nuk mund të jetë një furnizues, distributor dhe shitës i mallrave, bëri që SOCAR të hiqte dorë nga 17 për qind e aksioneve.

“Kjo ngadalësoi procesin, duke sjellë pengimin e marrëveshjes. Ky ishte faji i Komisionit Evropian. Nëse ata mbështesin projektin TAP dhe kërkojnë të zbatojnë të gjitha qëllimet strategjike për diversifikimin e furnizimeve me gaz, ata duhet të ndikojnë qeverinë italiane, kështu që çështja të mos kalojë përtej deklaratave dhe që tubacioni i gazit të përfundojë në kohë “, tha drejtori i Qendrës.
Mammadov vuri në dukje se nëse projekti nuk përfundon me kohë, atëherë konsorciumi do të duhet të kundërshtojë të gjitha çështjet që lindin në gjykatë, sepse gazi që duhet të transportohet nga ky tubacion është kontraktuar dhe periudhat e furnizimit të këtij gazi në tregun evropian janë të shënuara qartë.

Disa ditë më parë Reuters raportoi se Ministri italian i Mjedisit Sergio Costa tha se përfshirja e Italisë në TAP do të shqyrtohet së bashku me disa projekte të tjera të mëdha. TAP është pjesë e Korridorit të Gazit Jugor, i cili është një nga projektet prioritare të energjisë për Bashkimin Evropian. Projekti parashikon transportin e gazit nga Shah Deniz Faza e Azerbajxhanit në vendet e BE.

Tubacioni TAP do të lidhet me tubacionin e gazit natyror Trans Anatolian (TANAP) në kufirin turko-grek, që kalon përmes Greqisë, Shqipërisë dhe Detit Adriatik, përpara se të shkojë në jug të Italisë. TAP do të jetë 878 kilometra në gjatësi (Greqi 550 kilometra, Shqipëria 215 kilometra, Deti Adriatik 105 kilometra, dhe Italia 8 kilometra).
Aksionerët e TAP janë: BP (20 për qind), SOCAR (20 për qind), Snam S.p.A. (20 për qind), Fluxys (19 për qind), Enagás (16 për qind) dhe Axpo (5 për qind).

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Në emisionin “Open” të Eni Vasilit, kreu i Partisë Demokratike komentoi edhe qëndrimin e qeverisë shqiptare ndaj idesë së shumëdebatuar të shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Lulzim Basha akuzoi...

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Politikë

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Ditët e fundit Policia e Shtetit ka vënë në pranga bandën e Bajrajve, që ishte akuzuar shpesh nga opozita si një bandë kriminale që ka marrë kontrollin e Shkodrës dhe...

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Sport

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Në mbrëmjen gala të zhvilluar të hënën në Londër, Luka Modric ka mposhtur sërish Cristiano Ronaldon, duke u shpallur futbollisti i vitit edhe nga FIFA, ndërsa pak ditë më parë...