Trump paralajmëroi/ Shqipëria voton serish kundër SHBA (Fotot)

E mërkurë, 13 June 2018 15:10

Maroku mori vetëm 65 vota me kandidaturën për të organizuar Kupën e Botës të vitit 2026 dhe një prej shteteve që e mbështeti ishte Shqipëria. Federata Shqiptare e Futbollit që drejtohet nga Armand Duka ka preferuar shtetin afrikan për t’i dhënë votën dhe jo kandidaturës së SHBA-së, Meksikës dhe Kandasë, e cila u shpall edhe fituese në kongresin e FIFA-s, i zhvilluar sot në Moskë.

Shtetet e Amerikës Veriore do të organizojnë Botërorin pasi arritën të merrnin 134 vota nga shtete të ndryshme të botës. Ndryshe nga Shqipëria, Federata Kosovare e Futbollit ka votuar kandidaturën e amerikanëve.

Në lobimin për kandidaturën e SHBA-së është angazhuar vetë presidenti Donald Trump, i cili kërcënoi shtetet aleate që nuk do e mbështesnin në FIFA, me ndërprerje të mbështetjes.

“SHBA, ka ndërtuar një kandidaturë të fortë bashkë me Kanadanë dhe Meksikën për botërorin e 2026. Do të ishte një mekat që kombet të cilat ne i mbështesim rregullisht të vendosnin të bashkohen kundër kandidaturës tonë. Përse në duhet të mbështesim ende këto kombe kur ata nuk janë nga ana jonë (përfshi ato në OKB)?”,- shkruante Trump në ‘Twitter’ në fund të muajit prill.

Screenshot 6 2

 

Screenshot 6 2

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Foto/ Kush është Edi Lika, shoferi i kamionit ku u kapën dy “Toyota Yaris” me 3.4 mln euro

Aktualitet

Foto/ Kush është Edi Lika, shoferi i kamionit ku u kapën dy “Toyota Yaris” me 3.4 mln euro

Personi që shihni në foto quhet Edi Lika dhe është shoferi i kamionit me makina, ku qëndronin edhe dy “Toyota Yaris” brenda të cilave u gjetën 3 milionë e 470...

Italia synon të vendosë një milion makina elektrike në rrugë

Aktualitet

Italia synon të vendosë një milion makina elektrike në rrugë

Qeveria populiste në Itali, po planifikon të vendosë rreth 1 milion makina në të gjithë rrugët e Italisë. Koalicioni Italian ka si synim të vendos një “reduktim të përdorimit të...

Investimet e huaja – TAP dhe Statkraft dominojnë edhe për tremujorin e parë

Aktualitet

Investimet e huaja – TAP dhe Statkraft dominojnë edhe për tremujorin e parë

Dy projektet madhore të investimit në sektorin energjetik dominuan investimet e huaja direkte edhe në tremujorin e parë të vitit. Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, investimet në energji...