Trump paralajmëroi/ Shqipëria voton serish kundër SHBA (Fotot)

E mërkurë, 13 June 2018 15:10

Maroku mori vetëm 65 vota me kandidaturën për të organizuar Kupën e Botës të vitit 2026 dhe një prej shteteve që e mbështeti ishte Shqipëria. Federata Shqiptare e Futbollit që drejtohet nga Armand Duka ka preferuar shtetin afrikan për t’i dhënë votën dhe jo kandidaturës së SHBA-së, Meksikës dhe Kandasë, e cila u shpall edhe fituese në kongresin e FIFA-s, i zhvilluar sot në Moskë.

Shtetet e Amerikës Veriore do të organizojnë Botërorin pasi arritën të merrnin 134 vota nga shtete të ndryshme të botës. Ndryshe nga Shqipëria, Federata Kosovare e Futbollit ka votuar kandidaturën e amerikanëve.

Në lobimin për kandidaturën e SHBA-së është angazhuar vetë presidenti Donald Trump, i cili kërcënoi shtetet aleate që nuk do e mbështesnin në FIFA, me ndërprerje të mbështetjes.

“SHBA, ka ndërtuar një kandidaturë të fortë bashkë me Kanadanë dhe Meksikën për botërorin e 2026. Do të ishte një mekat që kombet të cilat ne i mbështesim rregullisht të vendosnin të bashkohen kundër kandidaturës tonë. Përse në duhet të mbështesim ende këto kombe kur ata nuk janë nga ana jonë (përfshi ato në OKB)?”,- shkruante Trump në ‘Twitter’ në fund të muajit prill.

Screenshot 6 2

 

Screenshot 6 2

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

"Mjeshtër i Madh", dekorohet pas vdekjes rekordmeni i atletikës Sadik Demiraj

Aktualitet

"Mjeshtër i Madh", dekorohet pas vdekjes rekordmeni i atletikës Sadik Demiraj

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar pas vdekjes me titullin “Mjeshtër i Madh” rekordmenin e atletikës Sadik Demiraj. Demiraj u vlerësua sot gjatë një ceremonie nga Meta për kontributin e njohur shumëvjeçar...

Nis revolucioni kundër Zuckerberg, investitorët kërkojnë ta largojnë

Globi

Nis revolucioni kundër Zuckerberg, investitorët kërkojnë ta largojnë

Investitorë e mëdhenj publikë kanë mbledhur këshillin e administrimit për të përcaktuar rolin e ri presidentit të Facebook-ut, që do të jetë i çliruar nga kundërshtitë që kanë përfshirë kohët...

Një ditë pas dorëheqjes së Kotzias, zbardhet telefonata Trispras-Zaev

Globi

Një ditë pas dorëheqjes së Kotzias, zbardhet telefonata Trispras-Zaev

Një ditë pas dorëheqjes së ministrit të Jashtëm grek Nikos Kotzias, mediat greke kanë zbardhur telefonatën që ka bërë kryeministri Alexis Tsipras me homologun e tij Zoran Zaev. Ky i fundit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!