Skandal në Lushnjë/ Maturantët me celular në provim, administratorët ndihmonin kë kishin miq

E Enjte, 14 June 2018 17:15

 I gjithë procesi i zhvillimit të provimeve të maturës shtetërore është shoqëruar me skandale të njëpasnjëshme. Që nga dalja paraprake e tezave, deri tek prezenca e celularëve gjatë provimit.

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar mesazhin e një maturanteje që tregon se jo vetëm në kryeqytet, por edhe në rrethe të tjera të vendit ka pasur parregullsi në provimin e maturës.

Sipas denoncueses, në  ‘Kolegjin Daka’ në Lushnjë, një e katërta e maturantëve kishin aparat celular me vete, ndërsa administratorët bënin foto të testeve dhe ua dërgonin mësueseve të matematikës dhe më pas ndihmonin kë kishin njohje apo iu kishin marrë ryshfet.

Sali Berisha

44 mins · 

Ky ishte dje provimi i matematikes qe organizoi ndrikull Vila!

Lexoni denoncimin e qytetari dixhital. sb

“Pershendetje! Jam nje maturante nga Lushnja dhe dje zhvilluam provimin e matematikes. Deshiroj te denoncoj te gjithe parregullesite e patolerueshme gjate ketij procesi. Fillimisht brenda salles se provimit te cilin e zhvilluam ne godinen e shkolles "Kolegji Daka" nje e katerta e maturanteve kishin aparat celular. Nje pjese e administratoreve benin foto te testeve dhe ua dergonin mesueseve te matematikes me te cilet kishin shkembyer numrat e telefonit.Kopjet ua jepnin vetem maturanteve qe kishin njohje apo kishin marre ryshfete dhe per pjesen tjeter ushtronin presion psikologjik duke ulertitur gjate gjithe kohes qe te mos benim levizjen me te vogel nderkohe qe ata e shkelnin haptazi rregulloren.Po e shkruaj kete mesazh me shprese jo se dicka do te ndryshoj ne notat e pamerituara te ketyre maturanteve por per te marre masa per provimet e lendeve me zgjedhje.Edhe pse kishte perfaqesues te Ministrise nje pjese e administratoreve ja dolen mbane te benin rolin e korrierit te mesazheve.Nje situate e tille vret te gjithe shpresat e maturanteve per te besuar ne parimin e meritokracise.Une dhe te gjithe maturantet e tjere shpresoj shume qe do te merren masa per provimet e ardhshme. E ritheksoj edhe njehere qe godina ku zhvilluam provimin ishte "Kolegji Daka" ne Lushnje.

Faleminderit!"

Modifikuar më E Enjte, 14 June 2018 17:18

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrëzohet palma dhe zë çiftin e bashkëshortëve poshtë, vdes burri

Globi

Rrëzohet palma dhe zë çiftin e bashkëshortëve poshtë, vdes burri

Rrëzimi i një peme ka rezultuar fatale për një çift në Selanik. Burrë dhe grua po punonin në kopshtin e oborrit të shtëpisë, kur një palmë aty u rrëzua duke...

Artan Fuga: Të shkarkohen nëpunësit e ministrisë në Bordet Administrative

Aktualitet

Artan Fuga: Të shkarkohen nëpunësit e ministrisë në Bordet Administrative

Akademiku dhe profesori Artan Fuga, një nga zërat që ka mbështetur që në krye të herës protestën e studentëve ka kërkuar shkarkimin e anëtarëve të Bordeve Administrative në universitetet shqiptare...

Teknikë ushtarake për të fjetur në dy minuta

Aktualitet

Teknikë ushtarake për të fjetur në dy minuta

Ndërsa disa njerëz arrijnë ti zejë gjumi sapo vënë kokën në jastëk, të tjerët përpëliten sa në një krah në krahun tjetër, duke luftuar me pagjumësinë. Nëse ju shtriheni në shtrat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!