VIDEO/ Qeni që ruan Vetting-un

E Enjte, 14 June 2018 20:28

Xhina e racës pastor është një nga qentë antieksploziv, detyra e të cilit është të kontrollojë çdo ambient ku kalojnë trupat e Vetting-ut të të dyja shkallëve si edhe 8 përfaqësuesit e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit.

Për të ruajtur secilin prej tyre, ndonëse nuk dihet se nga kush, në Gardën e Republikës është ngritur Drejtoria e Vetting-ut që përbëhet nga një numër i madh gardistësh, që nga truproja deri tek siguruesit e objekteve. Përveç Xhinës, një tjetër verifikon nëse në sallë ka substanca helmuese.

Pak minuta përpara se të nisin seancat e vetting-ut, Drejtoria e Vetting-ut kryen kontrolle të rrepta jo vetëm në sallën ku mbahen seancat, por edhe aty ku kalojnë përfaqësuesit e trupave të vetting-ut. Çdo mëngjes vetting-u, Pallati i Kongreseve kontrollohet gjithandej për lëndë plasëse. Edhe automjetet e gjyqtarëve verifikohen. Por jo vetëm. Në skaner kalojnë gazetarët dhe kamerat e tyre.

Masa të tilla merren për çdo personalitet të lartë shtetëror. Askush nuk mund të thotë nëse kjo bëhet thjesht për procedurë apo vërtet ekziston frika se dikush nga njerëzit e drejtësisë nën vetting mund të jetë aq i rrezikshëm sikurse një terrorist apo vrasës. Top Channel

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VIDEO/ Franca e mbyll pjesën e parë me fitore përballë Perusë

Sport

VIDEO/ Franca e mbyll pjesën e parë me fitore përballë Perusë

Është mbyllur pjesa e parë ndërmjet Francës dhe Perusë e vlefshme për Grupin C në Kupën e Botës. “Gjelat” po fitojnë me rezultatin 1-0 falë golit të Mbappe i cili nuk...

Kush është panelisti i preferuar i Blendi Fevziut?

Lifestyle

Kush është panelisti i preferuar i Blendi Fevziut?

Moderatori Blendi Fevziu me një video ‘live’ në studion e emisionit KafeIN në Intv ditën e sotme është pyetur për emisionin “Opinion” dhe se kush është panelisti i tij më...

Rriten për të gjitha maturimet në 3- mujorin e parë ne Bono dhe obligacione

Aktualitet

Rriten për të gjitha maturimet në 3- mujorin e parë ne Bono dhe obligacione

Interesat e borxhit të brendshëm të qeverisë ndryshuan trendin këtë vit duke nisur rritjen qysh në gjysmën e parë të vitit, teksa vitet e kaluara interesat uleshin në muajt e...