Izraelitët bëhen gati të zbresin në hënë – Bëhen shteti i 4 pas SHBA, BS dhe Kinës

E mërkurë, 11 July 2018 07:03

Kompania shtetërore “Industritë Aerohapësinore Izraelite” dhe jofitimprurësja SpaceIL kanë shpallur planet e tyre për të nisur një mision hënor gjatë muajit Dhjetor, i cili do ta bënte Izraelin shtetin e katërt që ka zbritur në hënë.

Anija izraelite pa ekuipazh me një vlerë prej 88 milionë dollarësh do të niset nga Florida duke përdorur raketat e Falcon 9 të prodhuara nga SpaceX e Elon Musk. Me një peshë prej vetëm 600 kilogram, ajo do të jetë anija kozmike më e vogël që bën një zbarkim në hënë. Udhëtimi do të zgjasë dy muaj.
“Jam i mbushur me krenari që anija e parë izraelite, e cila është në fazën finale të ndërtimit dhe testimit, do të arrijë deri në Hënë”, u shpreh presidenti dhe themeluesi i SpaceIL, Morris Kahn.
Asnjë qeveri nuk ka zbritur në hënë që prej viteve ’70, por interesi është ringjallur kohët e fundit. Presidenti i SHBA Donald Trump ka kërkuar 900 milionë dollarë financime për misionet hënore të NASA. Ndërsa Kina këtë vit planifikon të zbarkojë një sondë në pjesën e errët të paeksploruar të hënës, ku nuk arrijnë sinjalet radio nga Toka.
Nëse misioni i Izraelit rezulton me sukses, ai do t’i japë shpresë shkencëtarëve për misione me kosto relativisht të ulëta. Megjithatë ka ende sfida për t’u tejkaluar, si kapaciteti më i vogël i karburantit i anijes. Anijeve të tjera kozmike u janë dashur katër ditë për të arritur në hënë, sepse mund të mbanin më tepër karburant.
Anija e SpaceIL është 1.5 metra e lartë dhe dy metra në diametër me një shpejtësi maksimale prej 10 kilometrash në sekondë. Karburanti do të përbëjë 75% të peshës së saj.
Pasi të zbarkojë, anija do të bëjë foto dhe video të pikës së zbritjes, duke regjistruar edhe fushën magnetike të hënës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...