Sëmundjet e zemrës/Studimi: Multivitamina dhe shtesat minerale s'ndikojnë në parandalimin e tyre

E Enjte, 12 July 2018 07:13

Multivitaminat dhe mineralet nuk ka asnjë përfitim në parandalimin e sëmundjeve të zemrës ose sëmundjeve kardiovaskulare. Kjo u zbulua nga një analizë prej më shumë se dy milion pjesëmarrës gjatë kohëve të fundit.

Një industri miliarda dollarësh, tregtimi i suplementeve shtesë zhvillohet në një gamë të gjerë të kërkesave për promovimin e shëndetit. Por studiuesit nga Universiteti i Alabama –s, të cilët u ndoqën nga më shumë se dy milionë njerëz nga 18 suplemente ushqimore, nuk arritën në përfundimin se ata mund të ulnin vdekjet e sëmundjeve të zemrës.
Për sa i përket kësaj, studimi sugjeroi që njerëzit nuk mund të marrin hapa jetësore apo hapa dietetike për të përmirësuar shëndetin e tyre, sepse ata mbështeten shumë në ushqimet shtesë. “Është jashtëzakonisht e vështirë për të bindur njerëzit, duke përfshirë hulumtuesit e ushqimeve shtesë, të pranojnë se shtesat e multivitaminave dhe mineraleve nuk mund të parandalojnë sëmundjet kardiovaskulare”, tha autori kryesor i studimit Dr Joonseok Kim, profesor asistent i kardiologjisë në departamentin e mjekësisë në Universitetin e Alabama –s.
Studimi ka arritur në përfundimin se mund të zvogëlojë shtesat multivitamike dhe minerale si dhe të inkurajojë njerëzit për të përdorur metoda të provuara më parë për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, siç mund të jetë konsumimi i shumë frutave dhe perimeve, duke u stërvitur mjaftueshëm dhe duke shmangur duhanin”.
Industria e shtesave ushqimore do të vlejë më shumë se 200 miliard dollar globalisht deri në vitin 2024, shkruan Dr. Kim në studimin e botuar në revistën Journal of American Heart Association. Por këto produkte në vende si Britania e Madhe dhe SHBA nuk kërkojnë miratimin për arsye të sigurisë apo efektivitetit.
Dr Kim shtoi se shembujt e këtyre llojeve të suplementeve shtesë e cila mund të shkaktojë dëm ishte e rrallë, por që njerëzit mund të neglizhonin mënyrën e jetesës ose ndërhyrjet mjekësore të përfitimit të provuar nëse mendonin se vitaminat ishin një mundësi më e lehtë.
“Hani një dietë të shëndetshme për një zemër të shëndetshme dhe një jetë të gjatë të shëndetshme”, tha Dr Eduardo Sanchez, zyrtari kryesor mjekësor i AHA-së, i cili nuk ishte pjesë e këtij studimi. “Nuk ka asnjë zëvendësim për një dietë të ekuilibruar, me kalori dhe perime që kufizojnë kaloritë e tepërta, yndyrna të tepërta, natriumi, sheqeri dhe kolesteroli dietik”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Ndaj gjuhës fyese të deputetit socialist Alket Hyseni kundrejt autikëve ka reaguar edhe drejtuesja e fondacionit “Down Syndrome Albania” Emanuela Pepkola Zaimi e cila ka kërkuar dorëheqjen. “Alket Hyseni jepni dorëheqjen”...

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Politikë

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka përkujtuar ish-ministrin dhe deputetin demokrat Sokoll Olldashi në 5-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta. kryetari i PD-së Lulzim Basha, e kujton përmes një mesazhi...

Moti i keq/ Ja qytetet që rrezikojnë nesër nga përmbytjet

Aktualitet

Moti i keq/ Ja qytetet që rrezikojnë nesër nga përmbytjet

Ndërsa verilindja dhe juglindja u përball me një situatë të pazakontë të reshjeve të borës, tashmë është jugu dhe jugperëndimi që mund të përballen me motin e keq. Për ditën...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!