Shpëton nga ‘’njolla” Thanza, konfirmohet në detyrë Kostaq Beluri

E Enjte, 12 July 2018 13:52

Është konfirmuar në detyrë prokurori Kostaq Beluri. Ky ka qenë vendimi i dhënë sot nga ana e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, duke qenë se Belurit nuk i janë gjetur shkelje në deklarimin e pasurisë dhe ka kaluar me sukses analizën profesionale.

Trupa gjykuese që gjykoi Belurin përbëhej nga Brunilda Bekteshi, Lulzim Hamitaj dhe Olsi Komiçi.

E vetmja ‘’njollë’’ që duket se nuk është marrë parasysh nga ana e KPK-së ka qenë fakti që Kostaq Beluri ka pushuar çështjen e gjyqtarit të Gjykatës së Lartë, Admir Thanzës 2 vite më parë.

Admir Thanza rrezikon të mos e kalojë procesin e vettingut, pasi akuzohet se ka marrë para nga një i afërm i një personi me probleme me drejtësinë. Pikërisht kjo është çështja që kishte pushuar dhe prokurori Beluri.

Vetë avokati i Thanzës tha se nuk ka asgjë të vërtetë në këtë histori dhe se Thanza dhe personi me probleme me drejtësinë kishin marrëdhënie shumë të gjata familjare.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të mëdhatë s’falin, por Lyon befason City

Sport

Të mëdhatë s’falin, por Lyon befason City

Bayern Munchen, Manchester United, Real Madrid dhe Juventus arritën t’i fitojnë takimet e tyre, ndërsa zhgënjimi i mbrëmjes ishte Manchester City. Bayern fitoi në transfertë, 0-2 ndaj Benfikës, ndërsa Manchester United...

Haradinaj: Nuk ka marrëveshje me Serbinë për kufijtë, projekti i Thaçit një taktikë politike

Bota Shqiptare

Haradinaj: Nuk ka marrëveshje me Serbinë për kufijtë, projekti i Thaçit një taktikë politike

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, të mërkurën, në studion e ‘Opinion’ deklaroi se nuk do pranohet një marrëveshje me Serbinë për korrigjim të kufijve. Kryeministri i Kosovës deklaroi se nuk e...

Aksidentohet 47-vjeçari në Gjirokastër, e zë poshtë masivi i gurëve

Aktualitet

Aksidentohet 47-vjeçari në Gjirokastër, e zë poshtë masivi i gurëve

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Gjirokastër ku një 47-vjeçar është plagosur rëndë. Shoferi ka qenë me një mjet të tonazhit të rëndë të ngarkuar me gurë. Spondi i...