Kukës, inagurohet sot shtepia e poetit Havzi Nela, prezantohet libri dhe revista speciale Illz

Premte, 10 August 2018 06:51

Nga Rexhep Shahu

30 vjet me pare, me 10 gusht 1988, pa zbardhe drita, ora 3 e 30 e mengjesit e varin ne litar poetin Havzi Nela prane axhensise se udhetareve ne Kukes. E kane lene te varur per te trondite popullin deri ne oren 11 te paradites. Pastaj e kane hedhe ne karrocerine e nje zizi te Deges se Puneve te Brendeshme dhe e kane cuar te Dega ashtu si trup lisi te prere.
Ne mesnaten duke u nderruar data 10 me 11, e kane ngule ne nje grope te hapur shtylle afer fshatit Kolsh ku ka qendruar 5 vjet. Ne vitin 1993 e kane gjete trupin pa koke te Havzi Neles me kembenguljen e famshme te policit Agim Koldashi dhe nen kujdesin e Shefqet Hoxhes e te Pjeter Arbnorit e kane varrose ne Kollovoz ne fund te ares se tij ku prehet edhe sot pa koke ne varr.
Havzi Nela poeti martir u njoh boterisht i tille fale shtate fletoreve te tij poetike me vjersha me rreth 5500 vargje, qe ia ruajten vellezerit e familjaret e sidomos si amanet vellai i tij i vogel Shukri Nela, fale letrave te tij drejtuar te shoqes Lavdijes te cilat edhe ajo i ruajti deridiku te plota si kujtim i madh i poetit.
Pas 30 vjetesh nga varja, pas nje perdorimi e keqperdorimi flagrant te Havziut e pas premtimeve pafund per nderim dinjitoz te tij nga pengmarres e pronare, me ne fund, kryetari i bashkise Kukes Bashkim Shehu vendosi qe ne kete 30 vjetor te shlyeje edhe detyrimet e te tjereve ndaj Havziut. Kryetari i bashkise i beri bustin dhe e inaguroi me 12 qershor 2018 me nje prani te jashtezakonshme shkrimtaresh e autoritetesh. Ia ndertoi shtepine poetit ne Kollovoz. Ndihmoi me mbeshtetje numrin special te revistes letrare Illz kushtuar shkrimtareve martire. U be edhe libri i rralle Shkrimtaret per Havzi Nelen - Shpirti i lire i Lumes financuar nga humanisti Flamur Hoxha, qe sponsorizon revisten Illz dhe botimet speciale te Klubit te Poezise.
Neser me 10 gusht 2018, ne prani te shume te ftuarve dhe shume shkrimtareve te rendesishem shqiptare qe vijne per pelegrinazh per poetin martir Havzi Nela, inagurohet nga kryetari i bashkise shtepia e poetit Havzi Nela dhe prezantohet libri i shkrimtareve dhe revista speciale Illz.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dëmet e përmbytjeve, Gjirokastra përgatitet për dimrin

Politikë

Dëmet e përmbytjeve, Gjirokastra përgatitet për dimrin

Plot 20 njësi administrative kërkuan ndihmë për shkak të rrugëve të bllokuara, urave të shembura, banesave të përmbytura, lagjeve të pushtuara nga zhavorri i përrenjve dhe zona të tëra të...

Ngacmime seksuale te Medreseja, nisin hetimet

Bota Shqiptare

Ngacmime seksuale te Medreseja, nisin hetimet

Prokuroria Themelore në Prishtinë pritet që shumë shpejt të nisë hetimet lidhur me akuzat se në Medresenë “Alauddin” ka pasur ngacmime seksuale ndaj nxënëseve. Lajmin për Radion Evropa e Lirë e...

Dhëmbi i rënë në ëndërr, nuk ka atë shpjegim që ne i kemi dhënë gjatë gjithë kësaj kohe

Shëndeti

Dhëmbi i rënë në ëndërr, nuk ka atë shpjegim që ne i kemi dhënë gjatë gjithë kësaj kohe

Gjithmonë pasi kemi parë një ëndërr, ua tregojmë personave më të afërt që na rrethojnë për të mësuar kuptimin e tyre. Ëndrrat duhet t’i tregoni në mëngjes, ose më pas mbajini...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!