Si ndahen fondet në BE? – Italia, Franca, Gjermania dhe Britania japin më shumë sesa marrin

Hënë, 27 August 2018 16:41

Brukseli dhe Italia janë përfshirë nga një debat mjaft i ashpër mbi çështjen e emigrantëve që duket se mund të ndajë në dy kampe Europën e bashkuar. Një faktor mjaft i rëndësishëm i këtij debati është ana ekonomike.

Vetëm 4 vende në Bashkimin Europian kontribuojnë në buxhetin e përbashkët më shumë para sesa marrin prej fondeve të përbashkëta, dhe një prej këtyre vendeve është Italia.

Tre të tjerat janë: Gjermania, Britania e Madhe dhe Franca, pra ekonomitë më të mëdha të rajonit. Në 2017-ën, Italia ka marrë 9.8 miliardë euro nga fondet e përbashkëta, ndërkohë që ka kontribuar me 12 miliardë euro.

Gjermania ka derdhur 19.6 miliardë dhe ka marrë mbrapsht vetëm 11, Franca 16.2 miliardë me 13.5 miliardë dhe Britania e Madhe 10.6 miliardë të dhëna dhe 6.3 të marra.

Italia ndërkohë, që nga viti 2001 deri në vitin 2017 gjithmonë ka dhënë më shumë para sesa ka marrë. Në 2011 ka arritur deficitin rekord prej 5 miliardë euro. Përpara viteve 2000, Italia ka qënë një përfituese neto.

Qeveria e re italiane ndërkohë, duket se kërkon që të rikthehet në pozitat e viteve `80-`90. Përfituesit neto ndërkohë janë vendet e Europës lindore me Poloninë në krye, vend i cili merr 12 miliard euro në vit, nga vetëm 3 që jep.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Bota Shqiptare

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë i ka dorëzuar Hungarisë notë proteste lidhur me ikjen e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski dhe me kërkesën së tij për azil në Hungari. Sot në...

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Aktualitet

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Ndërtesa e Gjykatës së Lartë është kthyer në një depo dosjesh që nuk dihet se kur do shqyrtohen. Janë 30 mijë dosje pezull të vendosura në salla, korridore dhe zyrat...

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Lifestyle

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Këngëtari i famshëm Enrique Iglesias në turnetë botërore ka kënaqur dhjetëra femra që kanë pasur fat që t’i këndojnë këngën “Hero”. Këngëtari është një prej meshkujt më të dëshiruar nga femrat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!