Debati për modelin e aboneve – Komisioneri kundër ID-së

Tuesday, 28 August 2018 17:09

Komisioneri për Mbrojtjen e të Dhënave Personale kundërshton modelin e ri të aboneve të transportit urban, të cilat sipas një udhëzimi të ministrit të Infrastrukturës dhe Energjisë përmbajnë edhe numrin e kartës së identitetit të qytetarit.

Pas ankesave të kryera nga Qendra “Konsumatori Shqiptar”, komisioneri ka konstatuar se vendosja e nr.ID është në kundërshtim me parimin e mjaftueshmërisë së të dhënave personale, si dhe përpunimi i tyre duhet të bëhet në përputhje me legjislacionin në fuqi.

Gjithashtu, i është kërkuar Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë marrja e masave në lidhje me përpunimin e të dhënave personale.

Ndërkaq, vetë qytetarët shprehen se nuk janë dakord me formatin e ri të abonesë, por janë të detyruar të pranojnë pasi në të kundërt nuk mund të pajisen e për pasojë të mos udhëtojnë dot me urban.

Ndryshimi i modelit të biletave aktuale u bë përmes një udhëzimi të datës 9 maj 2018. Ndërkohë që, sipas modelit të ri të përcaktuar, numri ID do të vendoset poshtë fotografisë, që gjithashtu është e detyrueshme.

Përveç këtij ndryshimi, udhëzimi përcaktonte edhe elementët e tjerë që duhet të përmbajnë abonetë, duke përfshirë çmimin si dhe llojin e biletës së pajtimit mujor, që mund te jetë e përgjithshme, studenti apo emërtimi për linjën në të cilën ajo vlen.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO/ Enca vjen e zjarrtë dhe seksi, shikoni modelin e ri të flokëve

Show-biz

FOTO/ Enca vjen e zjarrtë dhe seksi, shikoni modelin e ri të flokëve

Këngëtarja Enca Haxhia shfaqet gjithnjë mjaft ekstravagante në postimet e saj në rrjete sociale. Këtë herë e shohim me një paruke të kuqe e veshur në mënyrë tejet provokuese. E veshur...

Platforma antimafia e PD/ Asnjë përfaqësues i Rilindjes në emision, frikë nga përballja

Politikë

Platforma antimafia e PD/ Asnjë përfaqësues i Rilindjes në emision, frikë nga përballja

Përfaqësuesit e PS-së mungojnë në emisionin ‘Opinion’, Mima: Do kisha preferuar t’i kisha përballë Tema e mbrëmjes së sotme në emisionin ‘Opinion’ është propozimi i bërë nga Partia Demokratike sa i...

Zbulohet përplasja mes Shqipërisë dhe Belgjikës për Safet Bajrin

Aktualitet

Zbulohet përplasja mes Shqipërisë dhe Belgjikës për Safet Bajrin

Safet Bajri përplas qeverinë shqiptare me atë të Belgjikës. Sipas asaj që zbulojnë mediat belge, autoritetet shqiptare kanë shprehur pakënaqësi që Belgjikës i janë dashur 5 muaj për të dorëzuar...