Vjedhjet në pagesat me kartë, BE-ja miraton rregullat e reja

Tuesday, 04 September 2018 10:32

Bashkimi Europian ka miratuar rregulla të reja me qëllim mbrojtjen e qytetarëve nga mashtrimi me pagesa jo cash, siç janë pagesat me kartë, përmes celularit apo me monedha virtuale.

Deputetët theksuan se boshllëqet dhe ndryshimet midis ligjeve të vendeve të BE-së mund të pengojnë parandalimin, zbulimin dhe dënimin e këtyre krimeve.

Rregullat e reja parashikojnë 3 deri në 5 vjet burg, një dënim minimal varësisht veprës penale në rastet kur një gjyqtar vendos dënimin me burg për mashtrim. Në fushën e veprave penale do të përfshihen transaksionet e kryera në monedhë virtuale, shkruan Scan.tv. Po ashtu, një tjetër pikë kyçe është edhe përforcimi i ndihmës për viktimat e mashtrimit, siç është mbështetja psikologjike, këshillimi për çështjet financiare si dhe ndihmë ligjore falas për ata që nuk kanë mundësi ekonomike.

Pjesë e rregullave të reja janë edhe fushatat si dhe informacionet on-line me shembuj praktikë të rasteve të mashtrimit.

Dixhitalizimi ka transformuar mënyrën e pagesave dhe pagesat jo-cash janë vazhdimisht në rritje në epokën dixhitale. Kjo ka bërë që të rritet numri i mashtrimeve me karta apo duke përdorur teknologji më të reja siç janë skimming apo phishing, një burim i rëndësishëm i të ardhurave për krimin e organizuar.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Publikohen formacionet anti-Uells, Panucci nuk ndryshon

Sport

Publikohen formacionet anti-Uells, Panucci nuk ndryshon

Shqipëria pret në "Elbasan Arena" Uellsin në një miqësore luksi. Kuqezinjtë do të tentojnë të bëjnë kthesën, pas asaj humbje turpëruese 4-0 ndaj Skocisë dhe përballë Bale me shokë kërkojnë vetëm...

Largimi i Panuccit, Duka: Nuk është në dorën time

Sport

Largimi i Panuccit, Duka: Nuk është në dorën time

Qëndrimi ose jo i Christian Panuccit është kthyer në një çështje në kombëtaren shqiptare. Rezultatet negative dhe loja e dobët kanë bërë që drejt italianit të vërshojnë kritika të shumta. Megjithatë...

KPK e kualifikoi, ndërkombëtarët kërkojnë përjashtimin e prokurorin

Aktualitet

KPK e kualifikoi, ndërkombëtarët kërkojnë përjashtimin e prokurorin

Komisioneri Publik ka ankimuar vendimin për kalimin e procesit të vettingut për gjyqtarin e Gjykatës së Apelit të Shkodrës, Arben Dollapaj. Sipas Komisionerit Publik, hetimi nga Komisioni i Pavarur i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!