ING, gjobë për pastrimin e parave – Banka holandeze do paguajë $900 mln, për kontrollet e dobëta

Tuesday, 04 September 2018 16:11

Banka holandeze ING do të paguajë një gjobë prej 775 milionë euro, prej akuzave se kontrollet financiare janë dobëta dhe mundësojnë pastrimin e parave nga klientët. Hetimi përfshin periudhën nga viti 2010 në 2016-ën. ING është banka e tretë në Europë që akuzohet për pastrimin e parave këtë vit, ndërkohë që banka daneze Dankse Bank, përballet me hetime që lidhen me dështimin e huadhënësit në Letoni, ABLV.

Prokurorët deklaruan se kanë nisur hetimin në vitin 2016, pasi zbuluan shkeljet e bankës. Ata zbuluan se ING ka shkelur ligjin holandez për parandalimin e pastrimit të parasë dhe terrorizmit financiar prej vitesh, duke mos verifikuar saktësisht përfituesit e llogarive të klientëve dhe duke mos identifikuar transaksionet e pazakonta me këto.

Hetimi vuri në dukje disa shembuj specifik ku llogaritë e ING ishin përdorur për motive kriminale. Ndër këto përfshiheshin ryshfetet e dhëna nga kompania e telekomunikacionit VEON, në Uzbekistan. Kjo e fundit u gjobit nga autoritetet në SHBA dhe Holandë me 835 milionë dollarë në vitin 2016. Aksionet e huadhënësit ranë me 2.2% në 11.43 euro në sesionin tregtar të Amsterdamit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Qytetarët denoncojnë radhë kilometrike në doganën e Kakavijës dhe Kapshticës

Aktualitet

Qytetarët denoncojnë radhë kilometrike në doganën e Kakavijës dhe Kapshticës

Radhë të gjatë kilometrike në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës në Gjirokastër. Një qytetare që ka dërguar pamjet pranë Ora News, thotë se ndodhet që prej orës 16:00 në...

101 vjeçarja ngatërron Merkel me zonjën e parë franceze

Globi

101 vjeçarja ngatërron Merkel me zonjën e parë franceze

Një ngjarje interesante ka ndodhur në Francë gjatë ceremonisë për të  përkujtuar 100 vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore. Një grua 101-vjeçare ka ngatërruar kancelaren Angela Merkel me bashkëshorten...

Cërrik, aksidentohet për vdekje një 83-vjeçar

Aktualitet

Cërrik, aksidentohet për vdekje një 83-vjeçar

Një i moshuar ka humbur jetën pasditen e së hënës pasi është goditur nga një makinë. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Klos të Cërrikut, ku mjeti drejtuar nga shtetasi me iniciale...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!