Nafta rritet ndjeshëm – Uragani Gordon kërcënon prodhimin në Gjirin e Meksikës

Tuesday, 04 September 2018 16:12

Çmimet e naftës janë rritur ndjeshëm në sesionin e sotëm, me naftën Bruto amerikane që e ka tejkaluar nivelin teknik prej 70 dollarë për fuçi, pas evakuimit të dy platformave të naftës në Gjirin e Meksikës, për shkak të kërcënimit të uraganit. Nafta Bruto amerikane po tregtohet në 71.1 dollarë për fuçi, ndërsa nafta Brent e Londrës po tregtohet në rreth 79.3 dollarë për fuçi.

Kompania Anadarko Petroleum deklaroi se ka evakuar personelin dhe ka ndërprerë prodhimin në dy plaftorma në Gjirin e Meksikës për shkak të afrimit të stuhisë Gordon, që pritet të shndërrohet në një uragan. Gjatë muajit të kaluar, çmimet e naftës janë rritur ndjeshëm, me naftën Brent që fitoi rreth 10% të vlerës që nga mesi i gushtit. Investitorët janë të shqetësuar për mungesën e furnizimit nga Irani, duke filluar nga 4 nëntori, kur hyjnë në fuqi edhe sanksionet amerikane.

Në një shënim për klientët e saj, Barclays deklaroi se çmimet mund të rriten deri në 80 dollarë për këtë vit. Ndërsa deri në vitin 2020, ky bençmark do të ketë një çmim mesatar prej 75 dollarë për fuçi, nga 55 dollarë që ishte vlerësimi i mëparshëm. Ndërkohë që sanksionet amerikane po detyrojnë shumë kompani perëndimore të ndërpresin tregtinë me Teheranin, dy klientët më të rëndësishëm kanë deklaruar se do të vijojnë të blejnë naftën e Iranit. India do ti lejojë kompanitë shtetërore të importojnë naftën iraniane, ndërsa të njëjtën gjë do të bëjë edhe Kina.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zari i Taulantit në Bashki dhe nëpunësit e tij në sulm frontal ndaj PD në Librazhd

Politikë

Zari i Taulantit në Bashki dhe nëpunësit e tij në sulm frontal ndaj PD në Librazhd

Kryetari i Bashksië së Librazhdit, Kastriot Gurra është hedhur në sulm frontal ndaj kreut të PD, Bujar Vreto duke angazhuar edhe punonjësit e institucionit që ai drejton të bëjnë propagandë...

Akuzohen për shfrytëzim prostitucioni, 22 të arrestuar në Kosovë

Aktualitet

Akuzohen për shfrytëzim prostitucioni, 22 të arrestuar në Kosovë

Policia e Kosovës ka ndërmarrë një operacion në Prishtinë dhe Gjakovë, ndërsa ka arrestuar 22 persona pasi akuzohen për shfrytëzim prostitucioni. Policia e Kosovës, konkretisht Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me...

FOTO/ Xhensila e mrekullueshme, shikojeni në foton e fundit të postuar prej saj

Show-biz

FOTO/ Xhensila e mrekullueshme, shikojeni në foton e fundit të postuar prej saj

Xhensila Myrtezaj sa vjen e bëhet edhe më e bukur. Ajo e vërteton këtë edhe në foton e publikuar së fundmi.  Edhe pse ka sjellë në jetë vajzën e saj të...