Shqipëria është kthyer në një prej pikave kryesore të kalimit të refugjatëve drejt Europës

E Enjte, 06 September 2018 14:00

Shqipëria është kthyer në një prej pikave kryesore të kalimit të refugjatëve drejt Europës, dhe këtë e thotë edhe një raport i publikuar së fundmi nga agjencia për migrim e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, `UNHCR`. Sipas këtij raporti, hyrjet e emigrantëve në Shqipëri janë në të gjitha rastet nga Greqia, ndërkohë që daljet janë drejt Malit të Zi dhe Kosovës, me destinacion kryesisht vendet që mundësojnë akses në Europën Qendrore apo Perëndimore.

Ajo që bie në sy në këtë raport është fakti se, Shqipëria citohet të jetë një prej vendeve që i kanë kthyer mbrapsht refugjatët. Në një kohë, që pjesa dërrmuese kalojnë paligjshmërisht kufirin territorial, një pjesë e atyre që kanë kaluar konform rregullave apo edhe paligjshmërisht, por që janë pikasur nga autoritet, raportohet të jenë kthyer mbrapsht nga vende si Shqipëria, e me radhë të gjitha vendet e tjera të rajonit.

Ky vit, për shkak të dështimit të marrëveshjes me Turqinë, por edhe mbylljes së rrugës së vjetër ballkanike, ka shënuar hapjen e rrugës alternative për refugjatët; atë që kalon përmes Shqipërisë. Në 5 muajt e parë të vitit, raportohet për rreth 1200 refugjatë të cilët kanë hyrë në vendin tone. Së fundmi, kjo çështje është kthyer edhe në debat politik, kombëtar por edhe europian.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Theresa May nuk tërhiqet nga mbështetja për marrëveshjen për Brexit-in

Globi

Theresa May nuk tërhiqet nga mbështetja për marrëveshjen për Brexit-in

Kryeministrja britanike Theresa May i doli në mbrojtje projekt-marrëveshjes së saj të debatueshme për çështjen Brexit, duke i bërë thirrje publikut britanik ta mbështesë atë. Kritikët brenda partisë, të cilët ankohen...

Volkswagen do të shpenzojë 44 miliardë euro për makina elektrike

Teknologji

Volkswagen do të shpenzojë 44 miliardë euro për makina elektrike

Volkswagen tha se do të shpenzojë 44 miliardë euro për makinat elektrike, digjitalizimin, ngarjen autonome dhe shërbimet e reja deri në vitin 2023, si pjesë e një shtytjeje nga prodhuesi...

Ambasadori i SHBA, Scott: Më shumë guxim në bisedimet Kosovë – Serbi

Bota Shqiptare

Ambasadori i SHBA, Scott: Më shumë guxim në bisedimet Kosovë – Serbi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, i është ankuar të premten ambasadorit amerikan në Beograd, Kyle Scott për taksën shtesë të vendosur nga autoritetet e Kosovës ndaj mallrave nga Serbia dhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!