Punëtorët sezonalë në Britani – Miratohet skema që garanton 2500 vende jo nga BE

E Enjte, 06 September 2018 14:04

Qeveria e Britanisë së Madhe do të testojë një skemë të re për punonjësit sezonalë në bujqësi që vijnë nga vende jashtë Bashkimit Europian. Përmes saj synohet që, duke nisur nga viti i ardhshëm, fermerët britanikë të mund të rekrutojnë mijëra punonjës emigrantë.

Mungesa e krahut të punës kishte shkaktuar shqetësime për Unionin Kombëtar të Fermerëve, i cili kishte kërkuar një rishikim të ligjeve për të mundësuar ardhjen e emigrantëve.

Përmes skemës së re, nga pranvera e ardhshme, 2500 punëtorë jo nga BE do të rekrutohen nga dy agjenci të autorizuara. Secili individ do të mund të punojë deri në 6 muaj në vit në fermat e frutave dhe perimeve.

Këtë vit, mungesat në krahun e punës arrijnë deri në 10%, për shkak të uljes drastike të numrit të punëtorëve nga Europa. Ndërkohë me skemën e re, fermerët mund të rifitojnë besim për të korrat e vitit 2019, duke qenë se këto mungesa do të mund të plotësohen nga emigrantë shqiptarë, kosovarë, etj.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Limoni dhe Xhenxhefili – Çfarë përfitoni menjëherë në organizëm

Aktualitet

Limoni dhe Xhenxhefili – Çfarë përfitoni menjëherë në organizëm

Në internet mund të gjeni këshilla, kura dhe receta pa fund që premtojnë trup në formë dhe shëndet të plotë. Ata që janë të shqetësuar për formën trupore dhe shëndetësore, duhet...

Kura 7 ditore me farat e fiqve dhe mjaltë kundër diabetit

Aktualitet

Kura 7 ditore me farat e fiqve dhe mjaltë kundër diabetit

Fiqtë janë një nga frutat më të ëmbël dhe aromatikë në botë. Fiqtë i gjejmë në ngjyrë të kuqe, të zezë ose të bardhë. Këto fruta janë shumë të pasur me...

Shtetit nuk i del viti për të rikonstruktuar një shkollë fshati! Klasa e parë duhet të mësojë natën!

Aktualitet

Shtetit nuk i del viti për të rikonstruktuar një shkollë fshati! Klasa e parë duhet të mësojë natën!

150 nxënës në zonën e Borakajve në Durrës nuk kanë nisur ende vitin shkollor. Shkolla në Borakaj “Adem Sabli” është jashtë kushteve infrastrukturore dhe për pasojë nxënësit janë dërguar të bëjnë...