Punëtorët sezonalë në Britani – Miratohet skema që garanton 2500 vende jo nga BE

E Enjte, 06 September 2018 14:04

Qeveria e Britanisë së Madhe do të testojë një skemë të re për punonjësit sezonalë në bujqësi që vijnë nga vende jashtë Bashkimit Europian. Përmes saj synohet që, duke nisur nga viti i ardhshëm, fermerët britanikë të mund të rekrutojnë mijëra punonjës emigrantë.

Mungesa e krahut të punës kishte shkaktuar shqetësime për Unionin Kombëtar të Fermerëve, i cili kishte kërkuar një rishikim të ligjeve për të mundësuar ardhjen e emigrantëve.

Përmes skemës së re, nga pranvera e ardhshme, 2500 punëtorë jo nga BE do të rekrutohen nga dy agjenci të autorizuara. Secili individ do të mund të punojë deri në 6 muaj në vit në fermat e frutave dhe perimeve.

Këtë vit, mungesat në krahun e punës arrijnë deri në 10%, për shkak të uljes drastike të numrit të punëtorëve nga Europa. Ndërkohë me skemën e re, fermerët mund të rifitojnë besim për të korrat e vitit 2019, duke qenë se këto mungesa do të mund të plotësohen nga emigrantë shqiptarë, kosovarë, etj.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

De Biazi: Ushqeheshin çuditshëm, autobuzi i ngjante diskotekës

Sport

De Biazi: Ushqeheshin çuditshëm, autobuzi i ngjante diskotekës

Ish-trajneri i Kombëtares, Xhani de Biazi ishte i ftuar në ceremoninë e 100-vjetorit të Federatës Italiane të Futbollit, krahas emrave të mëdhenj si Alegi, Mançini apo Ançini apo Ançeloti. Mes të...

Hillary Clinton do kandidojë sërish në 2020?

Globi

Hillary Clinton do kandidojë sërish në 2020?

Dy herë kandidate demokrate për presidente, Hillary Clinton do të tentojë sërish në garën për president të SHBA-ve në zgjedhjet 2020-ës. Lajmin e ka bërë me dije këshilltari i saj Mark...

Konflikti Izrael-Gaza shpërthen sërish

Globi

Konflikti Izrael-Gaza shpërthen sërish

Dhuna ka shpërthyer mes Izraelit dhe militantëve palestinezë në Gaza, një ditë pasi shtatë militantë dhe një ushtar izraelit u vranë gjatë një operacioni të fshehtë izraelit në Gaza. Militantët hodhën...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!