Emigrantët largohen të pakënaqur dhe të zhgënjyer nga Shqipëria

E Enjte, 06 September 2018 17:13

Para se të largohen për në vendet e tyre të punës, përshtypjet e mërgimtarëve për ditë qëndrimet në Shqipëri janë të mbushura plot me brenga. Ata vijnë të takojnë familjarët e tyre të heqin mallin e t’i shikojnë nga afër.

Por ardhja, qëndrimi dhe ikja u krijojnë shumë brenga për atë çfarë presin nga atdheu i tyre. Ata thonë se erdhën për të kaluar pushimet pranë të dashurve të tyre por kthehen shumë të zhgënjyer nga vendlindje.

Duke nisur nga porti i Durrësit ku shkelën pasi zbritën nga tragetet, nëpër administrata, por edhe në kthim janë përballur me shumë burokraci.

Çmimet e larta të biletave të trageteve i kanë bërë ata që të jenë shumë të kursyer me shpenzimet për pushime, ndërsa  çmimet kanë qenë në rritje për udhëtimet në sezonin veror.

Kompanitë e transportit ajror i rritën çmimet tre herë më shumë për sezonin veror e po me të njëjtën ritëm edhe agjensitë e lundrimit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ja cilat janë ushqimet që nuk duhet të blini nëse kanë këto fjalë në etiketë

Aktualitet

Ja cilat janë ushqimet që nuk duhet të blini nëse kanë këto fjalë në etiketë

Kujdesi më i mirë për veten është të siguroheni nëse trupi juaj ushqehet siç duhet. Por për ta bërë këtë, ju duhet të dini se cilat ushqime të shmangni. Këta...

Trump: SHBA shqyrton rritjen e pranisë amerikane në Poloni

Globi

Trump: SHBA shqyrton rritjen e pranisë amerikane në Poloni

Presidenti Donald Trump tha të martën se po shqyrton me shumë seriozitet shtimin e pranisë së trupave amerikane në Poloni. Ai i bëri komentet në Shtëpinë e Bardhë, gjatë takimit me...

Vuçiq: Kemi përkrahjen e Kinës për Kosovën

Aktualitet

Vuçiq: Kemi përkrahjen e Kinës për Kosovën

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq sot në Pekin ka theksuar se Serbia e ka përkrahjen e plotë të Kinës lidhur me çështjen e Kosovës, transmeton Koha.net. “Ne përkrahim politikën e një...