Infermieria, studentët synojnë tregjet e huaja europiane

E Enjte, 06 September 2018 21:12

Infermieria edhe këtë vit ishte një ndër degët më të kërkuara nga maturantët. Por shumë prej atyre që e zgjodhën dëshirojnë që në përfundim të studimeve të largohen nga Shqipëria duke synuar tregjet e huaja.

Frenkli Sallaku do të nis në tetor studimet e larta në degën e infermierisë. Por zgjedhja nuk është e paqëllimtë. Ai shpreson që infermieria ti sigurojë mundësi punësimi në tregun europian.

"Mendoj që më e mira e mundshme është ta vazhdoj jashtë si profesion pasi pagesa është më e mirë andej", për Ora News.

Edhe Megi sytë i ka përtej Shqipërisë. Bashkë me zgjedhjen ajo ka bërë dhe llogaritë për kushte më të mira pune dhe jetese dhe në përfundim të studimeve synon punësimin jashtë kufijve.

"Synoj që të punësohem jashtë pasi ka standard më të mirë jetese atje".

Rreth 700 infermierë lanë Shqipërinë vitin që kaloi dhe duket se largimet do të ndjekin po të njëjtat ritme. Ata që ende nuk janë ulur në auditorë thonë se trajtimi financiar do të ishte një ndër arsyet që do ti largonte nga vendi.

Sipas të dhënave të Urdhrit të Infermierit rezulton se çdo vit hapen mesatarisht rreth 550 vende të reja pune, ndërkohë që diplomohen rreth 1200 – 1500 vetë duke krijuar në këtë mënyrë një numër të lartë të papunësh. Por përtej statistikave, infermieria është një ndër degët më të kërkuara nga studentët. Nga 240 kuota për këtë program studimi, deri në fazën e katërt janë regjistruar rreth 200 maturantë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Firmoset urdhër-arresti për Nikolla Gruevskin

Bota Shqiptare

Firmoset urdhër-arresti për Nikolla Gruevskin

Ministria e Brendshme maqedonase ka firmosur urdhër arrestin për ish-kryeministrin Nikolla Gruevski. Ky vendim erdhi pas njoftimit nga Gjykata Penala që nuk ka mundur të gjejë të akuzuarin Nikolla Gruevski për...

Lajme të mira nga aktori i humorit që pësoi atak kardiak

Kulturë

Lajme të mira nga aktori i humorit që pësoi atak kardiak

Aktori i njohur i humorit shkodran Besnik Çinari, pak ditë më parë luftoi për jetën, por tashmë ai e ka kaluar rrezikun, pas një ndërhyrje që pati në zemër. Ai...

Mustafa: Kemi një President, të cili nuk mund t’i zëmë besë

Globi

Mustafa: Kemi një President, të cili nuk mund t’i zëmë besë

LDK vazhdon të insistojë se askush nuk mund ta përfaqësojë Kosovën në dialog pa mandatin e Kuvendit dhe kërkon që kjo çështje të mandatohet në Kuvend. Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!