Ngadalësohet industria Gjermane – Politikat e Trump godasin “Made in Germany”, bie kërkesa nga jashtë

Premte, 07 September 2018 07:10

Porositë industriale në Gjermani, ranë papritmas gjatë muajit Korrik prej kërkesës së dobët nga jashtë, duke treguar se fabrikat në ekonominë më të madhe të Europës, po ndiejnë politikat proteksioniste të Donlad Trump. Zyra Federale e Statistikave deklaroi se kontratat për mallrat “Made in Germany”, ranë me 0.9% pas një rënieje me 3.9% në muajin Qershor.

Megjithatë, sipas institutit të hulumtimeve për ekonominë, Ifo, vrulli ekonomik i Gjermanisë do të vazhdojë, ndërkohë që kërkesa e fortë brenda vendit po mbron ekonominë nga goditjet e jashtme.

Instituti rriti projeksionet për ekonominë gjermane në vitin 2018, në 1.9% nga 1.8%, duke theksuar performancën më të mirë se ç’pritej për gjysmën e parë të vitit. Në vitin e ardhshëm pret një rritje prej 1.9%, ndërsa për vitin 2020, në 1.7%.

Trump ka nisur konflikte tregtare me Kinën, Europën dhe shumë vende të tjera nëpërmjet tarifave, me qëllim për të mbrojtur vendet e punës në Amerikë dhe luftuar praktikat e padrejta tregtare.

Porositë industriale jashtë vendit ranë me 3.4% në Korrik, kryesisht nga vendet jashtë Eurozonës. Porositë brenda vendit u rritën me 2.4%. Sipas detajimit të të dhënave, porositë për mallrat kapitali ishin kryesisht të dobëta. Kërkesa për mallrat e konsumit ra, ndërsa porositë për mallrat e ndërmjetëm treguan rritje.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Operacioni “Sintetiku”, arrestohen dy amerikanë në Tiranë

Aktualitet

Operacioni “Sintetiku”, arrestohen dy amerikanë në Tiranë

Drejtori i Departamentit të Policisë Kriminale ka njoftuar se dy amerikanë janë arrestuar në kuadër të operacioni “Sintetiku”. Të dy të arrestuarit akuzohen se prodhonin drogë sintetike në Tiranë. Te dy...

Braimllari: Ministria e Drejtësisë, koordinatore e korrupsionit dhe krimit

Politikë

Braimllari: Ministria e Drejtësisë, koordinatore e korrupsionit dhe krimit

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari ka deklaruar se qeveria e krimit po bën show mediatik me tepsinë e vet politike dhe se sot i shet shqiptarëve për arritje...

Zjarr në Velipojë, në rrezik zona e mbrojtur

Aktualitet

Zjarr në Velipojë, në rrezik zona e mbrojtur

Një zjarr masiv ka rënë pak më parë në fshatin Baks të Velipojës. Bëhet e ditur se flakët rrezikojnë të përhapen me shpejtësi për shkak të erërave të fuqishme. Zonave të mbrojtura...