Si po mblidhet taksa e pronës? Haxhimali: 60 bashki paguajnë me vlerën e tregut

Premte, 07 September 2018 15:34

60 bashki në vend, përveç Bashkisë së Tiranës, e mbledhin taksën e pasurisë me metodologjinë e re e cila ka hyrë në fuqi më 1 Prill 2018. Drejtori Ekzekutiv i Shoqatës së Bashkive të Shqipërisë, Agron Haxhimali, bën me dije për TV SCAN se bashkitë e kanë përqafuar metodën e re dhe qytetarët në rrethe po paguajnë në bazë të vlerës së pronës, ndërsa sipas tij, Bashkia e Tiranës po pret që të caktohet një agjent kombëtar për mbledhjen e saj.

“Në Bashkinë e Tiranës vazhdon të na vijë taksa e pronës për banesat tona në faturën e ujit me metodologjinë e vjetër. Ndërsa bashkitë e tjera kanë filluar ta zbatojnë metodologjinë e re dhe janë komplet në harmoni, në korrektësi me zbatimin e ligjit dhe të udhëzimit për metodologjinë e re. Në shumicën e rasteve, agjent për bashkitë është ShA-ja e ujësjellës kanalizimeve, që është në varësi dhe në pronësi të bashkisë. Në disa bashki të tjera kjo taksë mblidhet nëpërmjet zyrës së taksave të bashkive. Në disa të tjera, është e alternuara: një pjesë e mbledh SHA-ja e ujësjellësit për zonën që ajo mbulon dhe pjesa tjetër, ku SHA-ja e ujësjellësit nuk ka klientë, e mbledh nëpërmjet zyrës së taksave”, u shpreh Haxhimali.

Ndërsa Shoqata i ka dërguar një letër Ministrisë së Financave, pak ditë më parë, me anë të së cilës refuzon OSHEE si agjent kombëtar të mbledhjes së kësaj takse, ende nuk ka marrë një përgjigje. Haxhimali thekson se sugjerimet do bëhen prezente edhe në mbledhjen e Këshillit Konsultativ të Biznesit.

“Kemi bërë propozimet tona, të cilat konsistojnë në faktin që OSHEE nuk duhet të jetë agjenti i vetëm dhe kombëtar. Mund të jetë një agjent, të cilin mund ta zgjedhin vetë bashkitë nëpërmjet vendimit të Këshillit dhe ta negociojnë kryetarët. Dhe propozimi tjetër ka qenë që edhe pagesa që do të mbajë OSHEE-ja mos të jetë fikse 4%, por secila bashki në raport me rrethanat që ka mund ta negociojë, mund të jetë më pak me qëllim që bashkitë të kursejnë sa më shumë nga taksat e qytetarëve. Ku jemi në këtë fazë? Nuk kemi asnjë reagim nga Ministria e Financave, por presim që gjatë shtatorit të kemi një mbledhje të Këshillit Konsultativ ku të zgjedhurit vendorë do të bisedojnë me pushtetarët qendrorë dhe do ta fusin në axhendë propozimin e Shoqatës së Bashkive”, deklaroi ai.

Vendimi që Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike të caktohet si agjent kombëtar për mbledhjen e taksës së pasurisë, ka ngjallur reagime të forta nga pushteti vendor por edhe opozita.

 

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Bota Shqiptare

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë i ka dorëzuar Hungarisë notë proteste lidhur me ikjen e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski dhe me kërkesën së tij për azil në Hungari. Sot në...

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Aktualitet

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Ndërtesa e Gjykatës së Lartë është kthyer në një depo dosjesh që nuk dihet se kur do shqyrtohen. Janë 30 mijë dosje pezull të vendosura në salla, korridore dhe zyrat...

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Lifestyle

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Këngëtari i famshëm Enrique Iglesias në turnetë botërore ka kënaqur dhjetëra femra që kanë pasur fat që t’i këndojnë këngën “Hero”. Këngëtari është një prej meshkujt më të dëshiruar nga femrat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!