Grabitja e Katedrales në Korçë përplas policinë me gjykatën

Diel, 09 September 2018 14:18

Dy nga personat e arrestuar dy ditë më parë për vjedhjen e katedrales në Korçë kanë fituar lirinë, pasi policia nuk kishte prova të mjaftueshme për ti mbajtuar ata pas hekurave.

Genci Arifi dhe Joan Cigare u liruan sot nga Gjykata e Korçës, duke u caktuar masën e sigurisë detyrim me paraqitje. E njëjta kërkesë u bë edhe nga Prokuroria.

Ndërkohë, sot kanë përfunduar në prangat e policisë tre të rinj, përkatësisht përfunduan Ronaldo Berberaj, 18-vjeç, Lorenc Berberaj, 18 vjeç, si dhe R.SH, 15 vjeç, banues në Korçë, të akuzuar për vjedhjen e ndodhur në katedrale më 3 shtator.

Për ngjarjen, janë shpallur në kërkim dhe po punohen për kapjen e shtetasve D.H., 15 vjeç dhe M.T., 14 vjeç, banues po në Korçë.

Në grabitje dyshohet se kanë marrë pjesë disa persona, të cilët janë fshehur brenda kishës dhe kanë qëndruar aty pas meshës së të dielës.

Gjatë orëve të natës kanë thyer dhe grabitur arkat ku besimtarët dhurojnë para dhe që Mitropolia e Korçës i përdor në ndihmë të njerëzve të nevojë.

Vetëm në arkën e ndihmave për të vobektit, mendohet se janë përvetësuar rreth 20 mijë lekë. Për Mitropolinë e Korçës, më shumë se vlera e grabitur shqetësim mbetet fenomeni, ndaj kërkon më shumë vëmendje nga Policia.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Hetimi, mafia 1 mln euro/muaj me bastet, kompani dhe në Shqipëri

Bota Shqiptare

Hetimi, mafia 1 mln euro/muaj me bastet, kompani dhe në Shqipëri

Është vlerësuar të paktën një milionë euro në muaj, fitimi i 20 agjencive bastesh të sekuestruara në provincat e Catanias, Siracuzas, Caltanissetta dhe Ragusas në kuadër të hetimeve rreth mafies...

LAJM I FUNDIT/ Plumb në kokë adoleshentit, në gjendje të rëndë në spital

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Plumb në kokë adoleshentit, në gjendje të rëndë në spital

Një plagosje me armë zjarri mësohet se ka ndodhur në qytetin e Peqinit. Report Tv ka mësuar se një adoleshent i moshës 15-vjecare është plagosur me një plumb në kokë...

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Bota Shqiptare

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë i ka dorëzuar Hungarisë notë proteste lidhur me ikjen e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski dhe me kërkesën së tij për azil në Hungari. Sot në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!