Përndjekjet gjithnjë e në rritje

Diel, 09 September 2018 15:18

Përndjekja ndaj dikujt në formë dhe mënyra të ndryshme është vepra penale që ka nisur të ketë një numër të lartë gjykimesh në Gjykatën e Tiranës.

Nga janari dhe deri në qershor në gjykatën e kryeqytetit janë dërguar për gjykim për këtë akuzë 26 persona nga të cilët 14 kanë përfunduar me vendim fajësie ndërsa për 12 të tjerë çështjet janë ende në gjykim.

Kryesisht përndjekësit janë ish të dashurit ose ish të dashurat por edhe ish bashkëshortët apo bashkëshortet, të cilët nuk e kanë pranuar faktin e ndërprerjes së lidhjes.

Të gjendur në këto kushte viktimat, nëse do të quhen të tillë i janë drejtuar policisë, për denoncim dhe më pas çështja ka kaluar prokurorisë që pas verifikimeve ka ngritur edhe akuzat.

Të akuzuarit janë thirrur fillimisht dhe u është bere e ditur që veprimi që po kryejnë është një vepër penale dhe nëse do të vijojnë të shqetësojnë denoncuesit mund te procedohen penalisht.

Por sipas hetuesve megjithëse u bëhet i ditur ky fakt disa prej tyre vijojnë të mos heqin dorë nga veprimet e tyre.

Por një fenomen që vihet re është edhe fakti që të akuzuarit edhe pse janë dënuar nga gjykatat me burg, kanë përfunduar sërish pas hekurave pasi kanë kryer dënimet si përsëritës të së njëjtës vepër penale.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Sport

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Kanë përfunduar sfidat e programuara për ditën e sotme në Ligën e Kombeve dhe rezultatet surprizë nuk kanë munguar. Uellsi është mposhtur në shtëpi nga skuadra e Danimarkës, e cila...

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Globi

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un ka mbikëqyrur testin e një arme taktike të teknologjisë së lartë në një qendër mbrojtëse, sipas medias shtetërore e Phenianit. Ajo shtoi se...

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Sport

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Kombëtarja e Shqipërisë U 21 mundi me rezultatin 2-0 Maltën në një ndeshje miqësore të luajtur në stadiumin “Selman Stermasi” në kryeqytet. Kjo sfidë ishte një test për trajnerin Alban...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!