Rimbursimi i ilaçeve, pacientja: Na thonë “kalo infarkt që ta përfitosh”

Diel, 09 September 2018 19:56

Mjekët e familjes dhe ata specialistë në qendra shëndetësore janë nën presion të vazhdueshëm për të mos lëshuar barna që janë në listën e atyre me rimbursim.

Pacientët, jo vetëm po sorollaten, por nuk u jepen barnat me rimbursim edhe kur atë ua kanë përshkruar mjekët e qendrës spitalore “Nënë Tereza”.

“Te lagja nuk ma japin. Ata thonë se duhet të kisha kaluar infarkt dhe ishemi cerebrale”, shprehet Magadalena Nino.

Magdalena Mino është 79 vjeç dhe pasi ka qëndruar 10 ditë në QSUT dhe në fletëdaljen e saj i është përshkruar diagnoza e saj, fibrilacion atrial kronik, insuficiencë kardiake, hipertension arterial, insuficiencë venoze dhe se mjekët e QSUT kanë përcaktuar që duhet të trajtohet me ksarelto, i cili bën hollimin e gjakut. Por mjekët në qendrën shëndetësore të lagjes nuk ia japin.

Por rasti i Magdalenës nuk është i vetmi. Janë të shumtë pacientët që nuk e përfitojnë me rimbursim këtë bar, ndonëse është përfshirë në librin e barnave të rimbursueshme, për shkak të kufizimit që i bëri Fondi i Kujdesit të Detyrueshëm Shëndetësor, pasi ky medikament është i kushtueshëm. I blerë në tregun farmaceutik ai kushton afro 10 mijë lekë të reja në muaj dhe pensionistet as që bëhet fjalë ta përballojnë.

Por burime të Top Channel thonë se mjekët e familjes janë nën presion dhe përveç gjobave që kapin vlerën deri në 400 mijë apo 500 mijë, kur paga e tyre është vetëm 40 mijë lekë ata po kërcënohen edhe me ndërprerje të kontratave me Fondin nëse nuk i binden këtij udhëzimi për të pakësuar dhënien e xareltos apo dhe medikamente të tjera të kushtueshme që rëndojnë buxhetin e Fondit.

Modifikuar më Diel, 09 September 2018 20:06

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shqipëri-Skoci, Policia masa të rrepta për ndeshjen, ja rrugët që do të bllokohen në Shkodër

Aktualitet

Shqipëri-Skoci, Policia masa të rrepta për ndeshjen, ja rrugët që do të bllokohen në Shkodër

Policia e Shkodrës ka marrë masa të ashpra para përballjes mes Shqipërisë dhe Skocisë e vlefshme për Ligën e Kombeve. Takimi do të luhet ditën e shtunë në orën 20:45 në...

Gruevski i kishte zbrazur llogaritë bankare qysh në shtator

Globi

Gruevski i kishte zbrazur llogaritë bankare qysh në shtator

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski qysh në shtator, kur mbajti një konferencë për shtyp në Kuvend dhe akuzonte pushtetin duke thënë se është viktimë e persekutimit politik, kishte tërhequr të gjitha paratë...

Doli te Arian Çani me si ‘magjistar’ që shëron xhindët, nuk ua merr mendja se çfarë i gjeti policia në shtëpi

Bota Shqiptare

Doli te Arian Çani me si ‘magjistar’ që shëron xhindët, nuk ua merr mendja se çfarë i gjeti policia në shtëpi

Hysri Peqanit, i njohur si “Burdushi”, mjek popullor që pretendon se shëron shumë sëmundje, e ka pisk punën me policinë. Gjatë një kontrolli në banesën e tij është gjetur një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!