Shqipëri: Ndikimi i largimit të të rinjve për studime jashtë vendit

Hënë, 10 September 2018 07:22

Në Shqipëri, në prag të përgatitjeve për vitin e ri shkollor është i ndjeshëm largimi i të rinjve për studime jashtë vendit. Largimi i tyre po thellon çpopullimin sidomos në zonat rurale në një nga qarqet më të prekura nga emigracioni, atë të Gjirokastrës. Vetë të rinjtë vlerësojnë se dëshira për studime jashtë Shqipërisë lidhet me mundësi më të mira për studim dhe punësim dhe me risitë që Universitetet ofrojnë përmes degëve të tyre. Korrespondenti ynë Raimond Kola sjell hollësitë:

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Facebook nuk do të ofrojë më staf në fushatat politike

Globi

Facebook nuk do të ofrojë më staf në fushatat politike

Facebook nuk do të dërgojë staf për të punuar në zyrat e fushatave politike gjatë zgjedhjeve, ka njoftuar kompania. Rrjeti social ofronte staf të përkushtuar për fushatat politike duke i ndihmuar...

Instagrami vs. Realiteti: Fotot perfekte janë gënjeshtër e madhe

Lifestyle

Instagrami vs. Realiteti: Fotot perfekte janë gënjeshtër e madhe

Ne të gjithë jemi familjarë me fotot perfekte të Instagramit, të cilat gjithmonë duken shumë të bukura për të qenë të vërteta. Ne nuk jemi gjithmonë të veshur bukur dhe...

Kjo tortë e shijshme i ka vetëm tre përbërës

Shëndeti

Kjo tortë e shijshme i ka vetëm tre përbërës

A dëshironi të pregatisni një ëmbëlsirë të shijshme, që njëkohësisht të jetë e lirë dhe jo më shumë përbërës? Mendoni se është ve vështirë, apo më keq akoma, e pamundur? Atëherë...