Shqipëri: Ndikimi i largimit të të rinjve për studime jashtë vendit

Hënë, 10 September 2018 07:22

Në Shqipëri, në prag të përgatitjeve për vitin e ri shkollor është i ndjeshëm largimi i të rinjve për studime jashtë vendit. Largimi i tyre po thellon çpopullimin sidomos në zonat rurale në një nga qarqet më të prekura nga emigracioni, atë të Gjirokastrës. Vetë të rinjtë vlerësojnë se dëshira për studime jashtë Shqipërisë lidhet me mundësi më të mira për studim dhe punësim dhe me risitë që Universitetet ofrojnë përmes degëve të tyre. Korrespondenti ynë Raimond Kola sjell hollësitë:

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Aktualitet

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Teksa Shtetet e Bashkuara të Amerikës përballen me një dimër të parakohshëm, me reshjet të dendura dëbore që deri më tani ka shkaktuar të paktën 8 viktima, edhe Europa duket...

Lamtumirë kilogram! Shkencëtarët votojnë ndryshimin

Kuriozitete

Lamtumirë kilogram! Shkencëtarët votojnë ndryshimin

Rreth 130 vite pasi kilogrami u përcaktua nga një masë metali që është mbajtur në një kasafortë në Paris, shkencëtarët kanë votuar për ndryshim dhe një sistem të ri që...

Aksident i rëndë në aksin Librazhd – Elbasan

Aktualitet

Aksident i rëndë në aksin Librazhd – Elbasan

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin rrugor Librazhd – Elbasan. Aksidenti ka ndodhur pranë lokalit të njohur me emrin “Zeneli”. Ka qenë një autobus që është përplasur me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!