Burg për tre hajdutët e Katedrales së Korçës

Hënë, 10 September 2018 13:30

Gjykata e rrethit Gjyqësor në Korçë ka dhënë sot masën e sigurisë për Ronaldo dhe Lorenc Berberaj dhe 15-vjecarin me inicialet R.Sh.

Tre autorët në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë vjedhur katedralen e Korçës më 2 shtator, ndërsa akuzohen për ‘vjedhje të kryer në bashkëpunim’.

Kujtojmë se autorët dëmtuan edhe ambientet e brendshme të saj. 

Në një prononcim për mediat një ditë pas ngjarjes, At Ilia Kotnami u shpreh se kjo nuk është hera e parë që ndodh. Kishat dhe objektet e kultit kanë qenë pre e grabitësve edhe më parë.

At Kotnami tregoi se hajdutët kanë qëndruar në kishë gjatë meshës, dhe në përfundim të saj kanë vjedhur paratë që ndodheshin në arkë. Sipas tij, autorët kishin marrë nga arka rreth 200 mijë lekë (të vjetër).

Dy të rinj të tjerë nga qyteti i Korçës, janë në kërkim nga policia për vjedhje të objektit të kultit ortodoks.
 
Dy ditë pas ngjarjes, u arrestuan dy persona të tjerë si autorë të dyshuar të vjedhjes së katedrales, por ata u lanë të lirë për mungesë provash me kërkesë të Prokurorisë dhe vendim të Gjykatës të dielën kur u shqyrtua masa e sigurisë ndaj tyre.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Aktualitet

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Teksa Shtetet e Bashkuara të Amerikës përballen me një dimër të parakohshëm, me reshjet të dendura dëbore që deri më tani ka shkaktuar të paktën 8 viktima, edhe Europa duket...

Penallti dhe Skocia e mbyll pjesën e parë me avantazhin e 2 golave

Sport

Penallti dhe Skocia e mbyll pjesën e parë me avantazhin e 2 golave

Skocia e ka mbyllur 2-0 përballjen në Loro Boriçi përballë Shqipërisë. Në minutën e 45’ ishte Fletcher ai i cili mposhti nga pika e bardhë e penalltisë portierin.

Kosova, sukses me 5 yje me Maltën

Sport

Kosova, sukses me 5 yje me Maltën

Përfaqësuesja kosovare e futbollit dominoi totalisht në transfertën e mbyllur 0-5 në Valeta kundër Maltës, në një ndeshje që i dha 3 pikë të rëndësishme në Ligën e Kombeve. Përballja në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!