Ofertat e pakërkuara, problemi i PPP – Raporti i “Wbif”: Në Shqipëri s`ka garë

Hënë, 10 September 2018 14:52

Korniza për Investim e Ballkanit Perëndimor ka nxjerrë së fundmi një raport të detajuar për projektet e Partneritetit Publik Privat në 6 vendet e rajonit.

Shqipëria është në krye të listës së vendeve të analizuara, edhe për shkak të faktit se është vendi me më shumë kontrata PPP që prej vitit 2001, plot 11 të tilla të përmbyllura, më shumë se çdo vend tjetër i rajonit.

Raporti është i dyti pas atij të 2014-ës, dhe në krahasim me atë vit, vetëm Shqipëria duket se ka ndryshuar në drejtim të PPP-ve, pasi në vendin tonë kontratat janë rritur.

Raporti vë theksin kryesisht te një ndër problematikat kryesore të kësaj forme financimi; ofertat e pakërkuara, dhe në këtë rast Shqipëria nuk kishte si të mos ishte shembulli kryesor.

Në raport thuhet qartë se konkurrenca e të tjerëve në tender në rastin e Shqipërisë dëmtohet rëndë nga fakti që, kompania ofertuese merr një bonus shtesë në garë.

Por nga ana tjetër, në përfundimet e raportit thuhet qartë se, ofertat e pakërkuara ka shumë pak gjasa që të prodhojnë në vepër që t`ia vlejë, pra që paratë e financuara të justifikojnë veprën publike.

Këtë problem e ka pranuare dhe vetë qeveria shqiptare që ka premtuar se ofertat e pakërkuara do të jenë një skemë jo funksionale në vijim e aq më pak që të kenë avantazh në garë. TV Scan

Modifikuar më Hënë, 10 September 2018 14:56

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Bota Shqiptare

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Kosovës, Behgjet Pacolli, u shpreh optimist se Kosova nga nesër do të jetë anëtare e organizatës policore ndërkombëtare - INTERPOL. "Vota pro është...

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Ndaj gjuhës fyese të deputetit socialist Alket Hyseni kundrejt autikëve ka reaguar edhe drejtuesja e fondacionit “Down Syndrome Albania” Emanuela Pepkola Zaimi e cila ka kërkuar dorëheqjen. “Alket Hyseni jepni dorëheqjen”...

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Politikë

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka përkujtuar ish-ministrin dhe deputetin demokrat Sokoll Olldashi në 5-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta. kryetari i PD-së Lulzim Basha, e kujton përmes një mesazhi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!