Mbyllen 3 degë të arsimit profesional në Kukës, shkak mungesa e infrastrukturës për praktikën

Hënë, 10 September 2018 14:46

Mbyllet Arsimi profesional për 3 degë në qarkun e Kukësit, Përpunim Druri / Mekanike / Elektro-teknike. Siç parashikohej, shkaku i mbylljes është  mungesa e infrastrukturës për praktikën.

Pajisjet dhe ambientet ku të kryejnë praktikat mësimore të cilët i kanë i detyruar nxënësit që të paktën dy vite shkollore t’i përfundojnë në Tiranë, Rubik, Durrës, Shkodër që përkthehet në sforco për buxhetin e familjeve Kuksiane.

I njëjti problem ngrihet edhe nga vetë mësuesit që japin lëndët profesionale, ku sipas tyre nxënësi përballet me shumë vështirësi, duke nisur që nga mënyra e të jetuarit, në një qytet tjetër.

Në shkollën “Havzi Nela’ në Kukës janë rregjistruar vetëm 16 nxënës të degës Informatike për këtë vit shkollor.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Deri dje vidhin lokale, sot iu ndodh e papritura

Aktualitet

Deri dje vidhin lokale, sot iu ndodh e papritura

Një grup hajdutësh që vidhte lokale dhe dyqane në qytetin e Durrësit është goditur nga policia.  Gjithashtu gjatë kontrolleve janë arrestuar edhe dy shtetas të tjerë me lëndë narkotike dhe armë...

Fillojnë reshtje e para në Shqipëri, ja në cilin qytet

Aktualitet

Fillojnë reshtje e para në Shqipëri, ja në cilin qytet

Kanë nisur reshjet e para të dëborës në qarkun e Korçës. Prej dy orësh kanë nisur reshjet e para në këtë qytet, ndërsa deri tani nuk raportohet për bllokim rrugësh. Kjo...

Kapet peshkaqeni 412 kg në Shqipëri

Aktualitet

Kapet peshkaqeni 412 kg në Shqipëri

Një tjetër peshkaqen është kapur këtë herë në rrjetat e peshkatarëve, në zonën e Himarës.  Një ditë më parë një peshkaqen , me gjatësi 3.5 m dhe me një peshë prej 400 kg u...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!