Mbyllen 3 degë të arsimit profesional në Kukës, shkak mungesa e infrastrukturës për praktikën

Hënë, 10 September 2018 14:46

Mbyllet Arsimi profesional për 3 degë në qarkun e Kukësit, Përpunim Druri / Mekanike / Elektro-teknike. Siç parashikohej, shkaku i mbylljes është  mungesa e infrastrukturës për praktikën.

Pajisjet dhe ambientet ku të kryejnë praktikat mësimore të cilët i kanë i detyruar nxënësit që të paktën dy vite shkollore t’i përfundojnë në Tiranë, Rubik, Durrës, Shkodër që përkthehet në sforco për buxhetin e familjeve Kuksiane.

I njëjti problem ngrihet edhe nga vetë mësuesit që japin lëndët profesionale, ku sipas tyre nxënësi përballet me shumë vështirësi, duke nisur që nga mënyra e të jetuarit, në një qytet tjetër.

Në shkollën “Havzi Nela’ në Kukës janë rregjistruar vetëm 16 nxënës të degës Informatike për këtë vit shkollor.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Armëmbajtje pa leje dhe kokainë, 2 të arrestuar dhe 67 të shoqëruar

Aktualitet

Armëmbajtje pa leje dhe kokainë, 2 të arrestuar dhe 67 të shoqëruar

Dy persona janë arrestuar në Tiranë për armëmbajtje pa leje dhe posedim të lëndëve narkotike. Në rrugën “Asim Vokshi” u arrestua Arsen Caka 30 vjeç, të cilit gjatë kontrollit fizik...

Ambasadori i SHBA në Kosovë Delawie, i përgjigjet Elez Blakajt

Bota Shqiptare

Ambasadori i SHBA në Kosovë Delawie, i përgjigjet Elez Blakajt

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, nuk deshi të komentojë lidhur me çështjen e dorëheqjes së prokurorit Elez Blakaj apo protestat kundër Kryeprokurorit Aleksandër Lumezi. Sipas...

“Inter mund ta mposht Barcën”

Sport

“Inter mund ta mposht Barcën”

Eder beson se Interi janë “kundërshtarët kryesor të Juventusit në Serie A” dhe ata do të mund ta mposhtin Barcelonën në Ligën e Kampionëve këtë sezon Inter u kthye nga humbja...