Lamtumirë verë! Së shpejti fillojnë shirat

Hënë, 10 September 2018 15:43

Moti i nxehtë e me kthjellime na ka shoqëruar edhe për 10 ditët e para të muajit shtator duke u dhënë mundësi të gjithë atyre që kishin zgjedhur këtë periudhë të vitit për të pushuar. Por sipas meteorologëve, kjo situatë do të ndryshojë.

Kështu, sipas Meteoalb, moti është karakterizuar me kthjellime e vranësira të herëpashershme gjatë gjithë 10-ditëshit të parë të muajit, duke sjellë edhe shira të përkohshëm, kryesisht në ekstremin verior dhe zonat lindore, ndërsa shira të izoluar në qendër dhe juglindje. Ndërsa gjatë 10-ditëshit të dytë të shtatorit, pritet që shirat të jenë më të pranishme.

Dita e hënë, gjatë paradites vijon me kthjellime dhe vranësira të lehta në veri dhe qendër, por vranësira të shpeshta do ketë në zonat jugore. Pasditja paraqitet kryesisht me kthjellime në veri dhe qendër si dhe vranësira të përkohshme zhvillohen në zonat kufitare lindore dhe ekstremin jugor. Era do të fryjë mesatare në tokë, por e fortë në det, me shpejtësi 50 km/h nga veriu duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë.

Temperaturat e ajrit, që gjatë 10-ditëshit të parë të shtatorit kanë shënuar rritje 3 – 4°C mbi vlerat tipike të fillimvjeshtës, 10-ditëshi i dytë do të karakterizohen nga vlera tipike të stinës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Mori karton të kuq, Ronaldo rrezikon të mos luajë në...

Sport

Mori karton të kuq, Ronaldo rrezikon të mos luajë në...

Mbrëmjen e djeshme, skuadra e Juventusit luajti ndeshjen e parë në Ligën e Kampionëve ndaj Valencias, ku arriti të fitonte me rezultatin 2-1. Por përveç fitores, ajo që bëri më shumë...

I zhdukuri që po kërkohej nga policia kthehet papritur në shtëpi

Aktualitet

I zhdukuri që po kërkohej nga policia kthehet papritur në shtëpi

Javën e kaluar një i ri 24-vjeçar nga fshati Trepçë i Mitrovicës, kishte dalë nga shtëpia dhe nuk ishte kthyer. Familjarët e kishin raportuar të zhdukur në polici ndërsa më...

Nuk e pranoi si të dashurin e vajzës dhe e goditi me thikë, vdes 38-vjeçari

Politikë

Nuk e pranoi si të dashurin e vajzës dhe e goditi me thikë, vdes 38-vjeçari

Shtetasi Olsi Lelo, 38 vjeç, ka ndërruar jetë në spitalin e Tiranës pasi u plagos dje në zonën e Unazës së Re. Gjatë ditës së djeshme Rezmi Caushaj plagosi me thikë...