Torovica, mes harresës, varfërisë dhe braktisjes

Hënë, 10 September 2018 15:53

Nga Paulin Marku

Torovica!

Prej shumë vitesh ,mes harresës ,varfërisë dhe braktisjes.

1. Rruga nacionale që lidhë Torovicën me fshatin Balldre dhe Shkodrën në gjendje të mjerueshme dhe e pakalueshme për qarkullimin e mjeteve.

2. Banorët e fshatrave Torovice, Malecaj, Kola Jakaj,Shkëmbi i kuq e kanë të pamundur lëvizjen në rast fatkeqësish,për të marrë ndihmën shëndetësore në Lezhë,si dhe për nevoja të përditshme për të punuar e jetuar.

3. Mungesa e plotë e subvencioneve për bujqësinë dhe blegtorinë, pavarësisht premtimeve elektorale.

4. Familje të tëra që kanë vënë në shitje shtëpitë e tyre si pasojë e gjendjes mjerueshme dhe pamundësisë për të siguruar kushtet minimale për të jetuar.

5. Pjesa më e madhe e të rinjve janë larguar nga këto fshatra pasi kanë humbur shpresën për shkollë,punë ,rend dhe të ardhme të tyre.

6. Shkollat drejt mbylljes si pasojë e braktisjes së banorë nga ky vend dhe shërbimi shëndetësor me mjek u afrohet një herë në javë ,me një qendër shëndetësore thuaj të amortizuar,pavarësisht nevojave që kanë të sëmuret dhe të moshuarit.

6. Rrëshqitja e gurëve vazhdon të jetë problem shqetësues për ato familje që jetojnë e punojnë atje.

7. Në shumë raste ndërprerja e energjisë elektrike ka qenë problem shqetësues i banorëve.

Është koha te kthejmë vëmendjen nga këta njerëz të varfër , por shumë njerëzorë.

Modifikuar më Hënë, 10 September 2018 15:58

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Aktualitet

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Teksa Shtetet e Bashkuara të Amerikës përballen me një dimër të parakohshëm, me reshjet të dendura dëbore që deri më tani ka shkaktuar të paktën 8 viktima, edhe Europa duket...

Lamtumirë kilogram! Shkencëtarët votojnë ndryshimin

Kuriozitete

Lamtumirë kilogram! Shkencëtarët votojnë ndryshimin

Rreth 130 vite pasi kilogrami u përcaktua nga një masë metali që është mbajtur në një kasafortë në Paris, shkencëtarët kanë votuar për ndryshim dhe një sistem të ri që...

Aksident i rëndë në aksin Librazhd – Elbasan

Aktualitet

Aksident i rëndë në aksin Librazhd – Elbasan

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin rrugor Librazhd – Elbasan. Aksidenti ka ndodhur pranë lokalit të njohur me emrin “Zeneli”. Ka qenë një autobus që është përplasur me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!