Torovica, mes harresës, varfërisë dhe braktisjes

Hënë, 10 September 2018 15:53

Nga Paulin Marku

Torovica!

Prej shumë vitesh ,mes harresës ,varfërisë dhe braktisjes.

1. Rruga nacionale që lidhë Torovicën me fshatin Balldre dhe Shkodrën në gjendje të mjerueshme dhe e pakalueshme për qarkullimin e mjeteve.

2. Banorët e fshatrave Torovice, Malecaj, Kola Jakaj,Shkëmbi i kuq e kanë të pamundur lëvizjen në rast fatkeqësish,për të marrë ndihmën shëndetësore në Lezhë,si dhe për nevoja të përditshme për të punuar e jetuar.

3. Mungesa e plotë e subvencioneve për bujqësinë dhe blegtorinë, pavarësisht premtimeve elektorale.

4. Familje të tëra që kanë vënë në shitje shtëpitë e tyre si pasojë e gjendjes mjerueshme dhe pamundësisë për të siguruar kushtet minimale për të jetuar.

5. Pjesa më e madhe e të rinjve janë larguar nga këto fshatra pasi kanë humbur shpresën për shkollë,punë ,rend dhe të ardhme të tyre.

6. Shkollat drejt mbylljes si pasojë e braktisjes së banorë nga ky vend dhe shërbimi shëndetësor me mjek u afrohet një herë në javë ,me një qendër shëndetësore thuaj të amortizuar,pavarësisht nevojave që kanë të sëmuret dhe të moshuarit.

6. Rrëshqitja e gurëve vazhdon të jetë problem shqetësues për ato familje që jetojnë e punojnë atje.

7. Në shumë raste ndërprerja e energjisë elektrike ka qenë problem shqetësues i banorëve.

Është koha te kthejmë vëmendjen nga këta njerëz të varfër , por shumë njerëzorë.

Modifikuar më Hënë, 10 September 2018 15:58

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...