Monitorimi i transaksioneve – Binaj: Sistemi i ri me vlerë 15 mln euro nuk e zgjidh problemin

Hënë, 10 September 2018 18:49

Ndërtimi nga fillimi i një sistemi me vlerë prej 15 milionë euro për raportimin në kohë reale të transaksioneve nuk i jep zgjidhje evazionit dhe informalitetit. I këtij mendimi është kontabilisti Agim Binaj, i cili në një intervistë për TV SCAN i jep përgjigje letrës sqaruese të dërguar nga Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj. Binaj thekson se mund të bëhej një përmirësim i sistemit aktual me një kosto prej rreth 3 milionë eurosh.

Ndërkaq, sipas ekspertit Binaj, në mënyrë që të mos ketë evazion duhet bërë diferencimi i TVSH-së.

Tenderi ka për qëllim ndërtimin e një sistemi monitorimi transaksionesh i cili do të mundësojë raportimi në kohë reale si të transaksioneve ndërmjet biznesit dhe konsumatorit ashtu edhe të biznesit me biznesin. Aktualisht i vetmi aspekt i automatizuar është ai që mbledh të dhënat e raportuara nga pajisjet fiskale, në fund të ditës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!