Institucioni i Avokatit të Popullit i bashkohet nismës për dhurimin vullnetar të gjakut

Hënë, 10 September 2018 19:05

Punonjës dhe përfaqësues të institucionit të Avokatit të Popullit iu bashkuan sot nismës “Aleanca për dhurimin e gjakut” në ndihmë të Kryqit të Kuq Shqiptar.

Dhurimi vullnetar u krye në ambientet e Institucionit të Avokatit të Popullit.
Avokatja Erinda Ballanca e cila ishte midis dhuruesve u shpreh se të japësh gjak për ata që kanë më shumë nevojë është jo thjesht një gjest humanizmi apo aq më pak, formë mëshire.
“Duke dhuruar gjak, ne u japim atyre që e marrin në mënyrë anonime prej nesh këtë kontribut të vogël, edhe një mesazh shprese dhe solidariteti shoqëror”, u shpreh avokatja Ballanca.
Përfaqësues të Kryqit të Kuq Shqiptar e falënderuan Institucionin e Avokatit të Popullit për gatishmërinë për t’iu bashkuar nismës.
Gjatë fushatës së dhurimit ambientet e Avokatit të Popullit u vizituan edhe nga Presidenti i Republikës, z.Ilir Meta.
Kjo ishte vizita e parë që kreu i Shtetit zhvilloi në Institucionin e Avokatit të Popullit.
Midis Avokates së Popullit Erinda Ballanca dhe Presidentit të Republikës Ilir Meta, u zhvillua më pas edhe një takim në të cilin të dy zyrtarët biseduan mbi çështjet e të drejtave të njeriut në Shqipëri dhe punën e përbashkët të të gjitha institucioneve shqiptare për t’i mbrojtur dhe ngritur ato në një nivel më të lartë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Bota Shqiptare

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Kosovës, Behgjet Pacolli, u shpreh optimist se Kosova nga nesër do të jetë anëtare e organizatës policore ndërkombëtare - INTERPOL. "Vota pro është...

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Ndaj gjuhës fyese të deputetit socialist Alket Hyseni kundrejt autikëve ka reaguar edhe drejtuesja e fondacionit “Down Syndrome Albania” Emanuela Pepkola Zaimi e cila ka kërkuar dorëheqjen. “Alket Hyseni jepni dorëheqjen”...

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Politikë

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka përkujtuar ish-ministrin dhe deputetin demokrat Sokoll Olldashi në 5-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta. kryetari i PD-së Lulzim Basha, e kujton përmes një mesazhi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!