"Nxënësi i fillores të mendojë për dijen apo mosprishjen e librit?"

Hënë, 10 September 2018 22:19

Partia Demokratike thotë se shpërndarja e librave falas për ciklin fillor, nga klasa e parë në të katërtën, është një masë gjysmake e qeverisë.

Deputeti, Luçiano Boçi, në një intervistën e mbrëmjes në Ora News, thotë se propozimi i demokratëve ndryshon në koncept nga ai i socialistëve.

Boçi: Dhënia falas dhe dhënia në përdorim falas janë koncepte të ndryshme. Ne kemi propozuar dhënien falas të librave për nxënësit e sistemit parauniversitar nga klasa e parë në të 12. Këta e miratuan dhënien në përdorim falas nga klasa e parë në të katërtën.Kjo është masë gjysmake.Nxënësi i fillores nuk e ka mendjen tek dija por tek prishja dhe mosprishja e librit, ndërkohë që stresi tek mësuesit është më i madh. Krijon një lloj stresi për fillimin e vitit shkollor. Tekstet nuk i rezistojnë dot jo tre viteve por tre muajve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Organizata Botërore e Shëndetësisë: Alkooli shkakton një në 20 vdekje në mbarë botën

Aktualitet

Organizata Botërore e Shëndetësisë: Alkooli shkakton një në 20 vdekje në mbarë botën

  Në mbarë botën, alkooli është shkaku kryesor i më shumë se një deri në 20 vdekje, ku tre të katërtat e tyre janë meshkuj, ka treguar së fundmi një raport...

Gjermania të ndërmjetësojë për njohjen e Kosovës

Bota Shqiptare

Gjermania të ndërmjetësojë për njohjen e Kosovës

Në një intervistë ekskluzive për Deutsche Wellen, deputetja gjermane liberale Renata Alt kërkon nga qeveria gjermane që të bëjë më shumë presion për njohjen e Kosovës. Ajo nuk e mbështet...

Kapet ‘skifteri’ shqiptar, bashkëpunëtorët largohen si në filma

Aktualitet

Kapet ‘skifteri’ shqiptar, bashkëpunëtorët largohen si në filma

Një shqiptar është vënë në pranga, ndërsa dy të tjerë i kanë shpëtuar policisë. Ngjarja ndodhi gjatë mbrëmjes së djeshme, ku këta persona, identiteti i të cilëve nuk bëhet i...