"Nxënësi i fillores të mendojë për dijen apo mosprishjen e librit?"

Hënë, 10 September 2018 22:19

Partia Demokratike thotë se shpërndarja e librave falas për ciklin fillor, nga klasa e parë në të katërtën, është një masë gjysmake e qeverisë.

Deputeti, Luçiano Boçi, në një intervistën e mbrëmjes në Ora News, thotë se propozimi i demokratëve ndryshon në koncept nga ai i socialistëve.

Boçi: Dhënia falas dhe dhënia në përdorim falas janë koncepte të ndryshme. Ne kemi propozuar dhënien falas të librave për nxënësit e sistemit parauniversitar nga klasa e parë në të 12. Këta e miratuan dhënien në përdorim falas nga klasa e parë në të katërtën.Kjo është masë gjysmake.Nxënësi i fillores nuk e ka mendjen tek dija por tek prishja dhe mosprishja e librit, ndërkohë që stresi tek mësuesit është më i madh. Krijon një lloj stresi për fillimin e vitit shkollor. Tekstet nuk i rezistojnë dot jo tre viteve por tre muajve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rama si Enveri, urdhëron sa fëmijë të lindin në 2019!

Aktualitet

Rama si Enveri, urdhëron sa fëmijë të lindin në 2019!

Kur vendi gjendet më në udhëkryq se asnjëherë, Rilindja dhe kreu i kësaj organizate Edi Rama me pompozitet propagandojnë atë që deri më sot nuk e kanë bërë prej vitit...

Publikohen formacionet anti-Uells, Panucci nuk ndryshon

Sport

Publikohen formacionet anti-Uells, Panucci nuk ndryshon

Shqipëria pret në "Elbasan Arena" Uellsin në një miqësore luksi. Kuqezinjtë do të tentojnë të bëjnë kthesën, pas asaj humbje turpëruese 4-0 ndaj Skocisë dhe përballë Bale me shokë kërkojnë vetëm...

Largimi i Panuccit, Duka: Nuk është në dorën time

Sport

Largimi i Panuccit, Duka: Nuk është në dorën time

Qëndrimi ose jo i Christian Panuccit është kthyer në një çështje në kombëtaren shqiptare. Rezultatet negative dhe loja e dobët kanë bërë që drejt italianit të vërshojnë kritika të shumta. Megjithatë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!