Shtyhet sërish pretenca për Shullazin

Tuesday, 11 September 2018 10:51

Është shtyrë për në datën 25 Shtator, dhënia e pretencës për Emiliano Shullazin dhe të bashkëakuzuarit e tjerë në këtë proces. Në seancën e sotme, prokurori i komanduar Besim Hajdarmataj kërkoi më shumë kohë të njihej me aktet e çështjes me të cilën janë marrë të tjerë prokurorë. Përballë kësaj kërkese, gjykata vendosi pranimin e saj dhe shtyerjen e vendimit për ditët e fundit të Shtatorit.

Pretenca për Emiljano shullazin, Gilmando Danin, Blerim Shullazin, Endri Qyqjen dhe Endri Zelën pritej fillimisht që të jepej që prej datës 26 Qershor, por për arsye të ndryshme kjo pretencë është shtyrë.

Në përfundim të seancës se sotme folën për median dhe dy prej avokatëve mbrojtës të Shullazit dhe të bashkëakuzuarve të tjerë me të, të cilët shprehën rezervat e tyre dhe mosbesimin në lidhje me shtyerjen e fundit që bëri gjykata për datën e dhënies së pretencës ndaj të mbrojturve prej tyre.

Mbi Emiliano Shullazin dhe 4 të pandehurit e tjerë rëndojnë tre akuza; “Shtrëngim me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë”, “Kanosje për shkak të detyrës” dhe “Krijim i grupit të strukturuar kriminal”. /abcnews.al

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Presidenti jugkorean: Kim Jong Un dëshiron një takim të dytë me Presidentin Trump

Globi

Presidenti jugkorean: Kim Jong Un dëshiron një takim të dytë me Presidentin Trump

Presidenti i Koresë së Jugut Moon Jae-in bëri të ditur se udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un, dëshiron të mbajë një takim të dytë me Presidentin amerikan Donald...

Nderohen viktimat e komunizmit në Mursi të Sarandës

Aktualitet

Nderohen viktimat e komunizmit në Mursi të Sarandës

Shoqata e të përndjekurve politikë dhe familjarë të viktimave të komunizmit nderuan të enjten dhjetra persona, që u pushkatuan dhe u dënuan në fshatin Mursi të Sarandës. Kjo zonë në kufi...

Emirates kërkon të blejë Etihad dhe të krijojë linjën ajrore më të madhe në botë

Aktualitet

Emirates kërkon të blejë Etihad dhe të krijojë linjën ajrore më të madhe në botë

Kompania ajrore që mbart flamurin e Dubait, Emirates, po kërkon të blejë fqinjin e saj me humbje, Etihad. Nëse diçka e tillë do të ndodhte, do të krijohej linja ajrore...