Mashtrimi me dekoderat/ Kushton vetëm 3$ dhe po shitet 25€

Tuesday, 11 September 2018 12:40
 1. 1. “Digitalb-i” e tregton në kushte monopoli për 25€, ndërsa pajisja në tregjet elektronike kushton vetëm 11 dollarë.
  2. 11$ është çmimi për blerës individualë.
  3. Nëse negocion në tregjet online për 100 mijë copë, ofertuesit kinezë t’i ofrojnë për 3$ copa.
  4. Ka fort të ngjarë që “Digitalb-i” të ketë ndjekur rrugën e pikës 3.
  5. Shqiptarët, në kushte monopoli, po e paguajnë 20$ më shtrenjtë për aparat televiziv dixhitalizimin e beftë.
  6. “Digitalb-i” sakaq po fiton 28$ për pajisje më tepër nga sa çmimi i kostos, në kushte monopoli.
  7. Censusi i fundit i popullsisë tregoi që të pakta janë familjet me vetëm 1 televizor në shtëpi, edhe kur të ardhurat janë të pakta.
  8. A nuk mund t’i blinte një ent publik këto pajisje e t’i shpërndante më pas në çmim kostoje?
  9. Në pjesën e dytë të Kushtetutës, “Të drejtat dhe liritë themelore të njeriut”, kreu i parë, i parimeve të përgjithshme, neni 18, pika 2, garantohet që askush nuk mund të diskriminohet padrejtësisht për gjendjen ekonomike.
  10. Në pjesën e dytë të Kushtetutës, “Të drejtat dhe liritë themelore të njeriut”, kreu i dytë, i lirive vetjake, në nenin 23, pika 1, e drejta e informimit konsiderohet si e garantuar.
  11. Mësova që edhe kompani të tjera po nxjerrin dekoderat e tyre në treg, me plus-minus 5$, dakord: në rastin më të mirë paskemi të bëjmë me kushte oligopoli, që formalisht i takon një tjetër strukture tregu, por që, sidoqoftë, me gjasë edhe në marrëveshje të heshtur palësh, nuk e lehtëson asfare publikun.
  12. “Kuqezi je ti!”, mos e harro sponsorin e kombëtares së futbollit./27.al

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruevski i kishte zbrazur llogaritë bankare qysh në shtator

Globi

Gruevski i kishte zbrazur llogaritë bankare qysh në shtator

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski qysh në shtator, kur mbajti një konferencë për shtyp në Kuvend dhe akuzonte pushtetin duke thënë se është viktimë e persekutimit politik, kishte tërhequr të gjitha paratë...

Doli te Arian Çani me si ‘magjistar’ që shëron xhindët, nuk ua merr mendja se çfarë i gjeti policia në shtëpi

Bota Shqiptare

Doli te Arian Çani me si ‘magjistar’ që shëron xhindët, nuk ua merr mendja se çfarë i gjeti policia në shtëpi

Hysri Peqanit, i njohur si “Burdushi”, mjek popullor që pretendon se shëron shumë sëmundje, e ka pisk punën me policinë. Gjatë një kontrolli në banesën e tij është gjetur një...

Behuni gati për më të keqen, ja kur do te ulen drastikisht temperaturat

Aktualitet

Behuni gati për më të keqen, ja kur do te ulen drastikisht temperaturat

Ditën e sotme ka rënë bora e parë në Dardhë të Korçës. Temperaturat kanë nisur të ulen ndjeshëm dhe kjo ndjehet kryesisht në orët e para të mëngjesit dhe ato të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!