Tërhiqet AMA, 24 orë pas dixhitalizimit shtyn procesin

Tuesday, 11 September 2018 14:29

AMA ka shtyrë deri në 15 Janar 2019 procesin e dixhitalizimit për qytetin e Tiranës dhe të Durrësit, më pak se 24 orë nga fikja e transmetimeve analoge, ku qindra qytetarë janë detyruar që të presin me orë të tëra në pikat e shitjes për të blerë një dekoder.

Ndërkohë që AMA nuk ka dhënë asnjë sqarim se pse është marrë ky vendim, në një kohë që qytetarët janë detyruar që të presin me orë të tëra në radhë për dekoderët, shpesheherë dhe në kushtet e pamundësisë ekonomike.

Ndërkohë që Sala u shpreh se një pjesë e dekodereve që janë në treg do të verifikohen, pasi nuk plotësojnë standardet.

“Kemi detyrim nga BE që procesi i dixhitalizimit të mbyllet sa më shpejtë. Nuk ka të humbur nga ky proces. Ne do e shtyjmë atë deri në 15 Janar të vitit të ardhshëm”, u shpreh Gentian Sala.

Shumë qytetarë u shprehën dje se kostoja prej 3 mijë lekësh të reja është e papërballueshme për ta, e megjithatë edhe pse me para borxh ata ishin detyruar që ta blinin.

Ndërkohë që sot askush nuk jep llogari lidhur me dëmin, qoftë edhe emocional që këtyre familjeve u është shkaktuar.

Modifikuar më Tuesday, 11 September 2018 15:20

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

23 të arrestuar për trafik droge, ka edhe shqiptarë

Aktualitet

23 të arrestuar për trafik droge, ka edhe shqiptarë

Policia greke ka asgjësuar një rrjet ndërkombëtar të trafikut të drogës. Në pranga janë vënë 23 persona, 10 grekë dhe 13 të huaj, mes tyre shumica shqiptarë. Rrjeti vepronte në Zakynthos...

Kreu i opozitës ruse mbetet në burg

Globi

Kreu i opozitës ruse mbetet në burg

U lirua nga burgu, por lirinë nuk mundi ta gëzonte më shumë se disa minuta. Lideri i opozitës ruse, Aleksei Navalni, u burgos menjëherë pasi u lirua nga burgu ku...

“E konsideroja si vëlla, derisa më përdhunoi për 12 ditë” Rrëfimi rrëqethës i shqiptares

Aktualitet

“E konsideroja si vëlla, derisa më përdhunoi për 12 ditë” Rrëfimi rrëqethës i shqiptares

Miqësia është e shenjtë dhe e shtrenjtë, por jo në të gjitha rastet. Një vajzë nga Lezha, por prej kohësh banuese në Tiranë, ka rrëfyer për JOQ.al dramën e saj, teksa shoku...