4 ditë para hapjes së shkollave, librat shkollorë me mungesa

Tuesday, 11 September 2018 18:45

Shitja e teksteve shkollore, sipas udhëzimit të ministrisë së Arsimit ka nisur prej rreth 2 javësh, për të përfunduar më 17 shtator, kur do të nisë viti i ri shkollor.

Por, kur kanë mbetur vetëm 4 ditë kohë për të furnizuar nxënësit me libra, prindërit janë të revoltuar nga kjo sorollatje disa javore, që i ka shkëputur edhe nga puna dhe përsëri nuk i kanë blerë të gjitha tekstet.

“Duam t’i kemi të gjitha tekstet në një vend, vajtëm te shkolla morëm pak libra, erdhëm këtu pak libra, në një shkollë tjetër do marrim pak libra. si jua argumentojnë këtë? kjo tha i kemi për shkollat tona. nuk na e dha frengjishten dhe matematikën , dmth librat shkoj në 4 librari për ti marrë” – Kemi jetuar jashtë shtetit, i marrim çdo gje nëpër klasa, pa lekë, blejmë vetëm fletore, lapsa dhe stilolapsa, është turp i madh që të na torturojnë në këtë gjendje , i marrim me para po vetëm të na i japin në shkolla, nëpër klasa me listë dhe i japim paratë, jo në këtë gjendje, kemi 1 javë që vijmë vërdallë dhe nuk po gjejmë dot librat”, shprehen disa prej qytetarëve.

Ndryshimi i çmimit të librave shkollorë nga njëri vit në tjetrin është një tjetër fakt që rëndon mbi prindërit, ata që gjithmonë thonë se ka rritje, por që nuk kanë zgjidhje tjetër

“mungonin dhe shumë libra, si historia, sociologjia, psikologjia. a dalloni diferencë nga viti i kaluar? Janë rritur çmimet? shumë, pothuajse 30%. unë jam përgatitur për 150 mijë lekë, a e përballoni dot? po tani, nuk do i lejmë pa shkollë kalamajtë, do i përballojmë”, shprehen të tjerë. TCH

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LAJM I FUNDIT/ Plumb në kokë adoleshentit, në gjendje të rëndë në spital

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Plumb në kokë adoleshentit, në gjendje të rëndë në spital

Një plagosje me armë zjarri mësohet se ka ndodhur në qytetin e Peqinit. Report Tv ka mësuar se një adoleshent i moshës 15-vjecare është plagosur me një plumb në kokë...

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Bota Shqiptare

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë i ka dorëzuar Hungarisë notë proteste lidhur me ikjen e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski dhe me kërkesën së tij për azil në Hungari. Sot në...

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Aktualitet

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Ndërtesa e Gjykatës së Lartë është kthyer në një depo dosjesh që nuk dihet se kur do shqyrtohen. Janë 30 mijë dosje pezull të vendosura në salla, korridore dhe zyrat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!