Studim/ 70% e fëmijëve në vend kanë përjetuar dhunën

Tuesday, 11 September 2018 19:43

Sipas studimit të fundit të organizatës World Vision për periudhën 2016 – 2017, 70% e fëmijëve kanë përjetuar një formë dhune gjatë vitit.

Eliona Boce, drejtoresha e World Vision për Ballkanin perëndimor tregon për News 24 se shifrat e dhunës ndaj fëmijëve në shoqërinë tonë janë alarmante.

Përmes dëshmive të rinjtë treguan vështirësitë me të cilat përballen në familje, shkollë apo komunitet, si dhe raste kur kanë qenë dëshmitar të bullizmit.

Pavarësisht aktiviteteve, projekteve dhe denoncimeve, dhuna në të gjitha format e saj, vazhdon të dëmtojë çdo ditë jetën e fëmijëve dhe të të rinjve në Shqipëri.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Në emisionin “Open” të Eni Vasilit, kreu i Partisë Demokratike komentoi edhe qëndrimin e qeverisë shqiptare ndaj idesë së shumëdebatuar të shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Lulzim Basha akuzoi...

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Politikë

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Ditët e fundit Policia e Shtetit ka vënë në pranga bandën e Bajrajve, që ishte akuzuar shpesh nga opozita si një bandë kriminale që ka marrë kontrollin e Shkodrës dhe...

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Sport

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Në mbrëmjen gala të zhvilluar të hënën në Londër, Luka Modric ka mposhtur sërish Cristiano Ronaldon, duke u shpallur futbollisti i vitit edhe nga FIFA, ndërsa pak ditë më parë...