Fuga: I zhgënjyer nga ministria e Arsimit, mungesë kuptimi, nuk ka vizion

Tuesday, 11 September 2018 21:11

Unë ndiej përgjegjësi që jam pjesë e Akademisë së Shkencave’.

Kështu është shprehur akademiku Artan Fuga në ‘Provokacija’ pas pyetjes nga Mustafa Nano nëse ishte i nderuar apo i turpëruar që ishte pjesë e Akademisë.

Në lidhje me debatin që shpërtheu vitin e kaluar për Akademinë e Shkencave, Fuga tha se është i zhgënjyer nga Ministria e Arsimit për reformimin e saj.

‘Degradimi në një moment të caktuar shkoi aq shumë saqë ndërhyri dhe opinioni publik për t’i thënë stop asaj gjëje’, tha Fuga.

‘Kritikoj se jam qytetar i lirë dhe jam i zhgënjyer nga Ministria e Arsimit për reformimin e Akademisë së Shkencave.

Ka një mungesë vizioni, një mungesë kurajoje një mungesë kuptimi që shkenca mund të sjellë një progres të jashtëzakonshëm në Shqipëri.

Ka një vegjetim në amulli dhe stanjacion që unë nuk e pranoj dot’, u shpreh Fuga.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në Llogara, autobusi me 50 turistë çekë del nga rruga

Aktualitet

Aksident në Llogara, autobusi me 50 turistë çekë del nga rruga

Një autobus me turistë çekë është aksidentuar në zonën e Llogarasë. Ngjarja ka ndodhur pasditen e kësaj të marte, ku autobusi me 50 turistë u doli nga rruga dhe u përplas...

Vasili: Amendimi i ligjit të teatrit, nxjerr jashtë ligjit Rilindjen

Politikë

Vasili: Amendimi i ligjit të teatrit, nxjerr jashtë ligjit Rilindjen

Kreu i Grupit Parlamentar të  LSI-së Petrit Vasili është shprehur së fundmi se amendimi i ligjit të teatrit, nxjerr jashtë ligjit Rilindjen. “Rilindja me votimin idiot per amendimin e ligjit ne...

Zbulohet vjedhja me tenderin, 800 mijë lekë të vjetra një uniformë e urgjencës

Aktualitet

Zbulohet vjedhja me tenderin, 800 mijë lekë të vjetra një uniformë e urgjencës

Rreth 80 000 lekë të reja i ka kushtuar buxhetit të shtetit uniforma për një punonjës të “Qendrës Kombëtare të Urgjencës Mjekësore”; nga këto rreth 70 000 lekë të reja...