Fuga: I zhgënjyer nga ministria e Arsimit, mungesë kuptimi, nuk ka vizion

Tuesday, 11 September 2018 21:11

Unë ndiej përgjegjësi që jam pjesë e Akademisë së Shkencave’.

Kështu është shprehur akademiku Artan Fuga në ‘Provokacija’ pas pyetjes nga Mustafa Nano nëse ishte i nderuar apo i turpëruar që ishte pjesë e Akademisë.

Në lidhje me debatin që shpërtheu vitin e kaluar për Akademinë e Shkencave, Fuga tha se është i zhgënjyer nga Ministria e Arsimit për reformimin e saj.

‘Degradimi në një moment të caktuar shkoi aq shumë saqë ndërhyri dhe opinioni publik për t’i thënë stop asaj gjëje’, tha Fuga.

‘Kritikoj se jam qytetar i lirë dhe jam i zhgënjyer nga Ministria e Arsimit për reformimin e Akademisë së Shkencave.

Ka një mungesë vizioni, një mungesë kurajoje një mungesë kuptimi që shkenca mund të sjellë një progres të jashtëzakonshëm në Shqipëri.

Ka një vegjetim në amulli dhe stanjacion që unë nuk e pranoj dot’, u shpreh Fuga.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Bota Shqiptare

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë i ka dorëzuar Hungarisë notë proteste lidhur me ikjen e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski dhe me kërkesën së tij për azil në Hungari. Sot në...

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Aktualitet

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Ndërtesa e Gjykatës së Lartë është kthyer në një depo dosjesh që nuk dihet se kur do shqyrtohen. Janë 30 mijë dosje pezull të vendosura në salla, korridore dhe zyrat...

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Lifestyle

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Këngëtari i famshëm Enrique Iglesias në turnetë botërore ka kënaqur dhjetëra femra që kanë pasur fat që t’i këndojnë këngën “Hero”. Këngëtari është një prej meshkujt më të dëshiruar nga femrat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!