Analiza gjaku për orën biologjike

E mërkurë, 12 September 2018 11:49

Ora biologjike e çdo personi mund të përllogaritet përmes një analize të thjeshtë gjaku. Rezultatet mund të jepen brenda 90 minutash. Metoda e re e përllogaritjes është zbuluar nga shkencëtarët amerikanë të Universitetit Veriperëndimor të Ilinoisit.

Përllogaritja e orës biologjike konsiderohet e nevojshme nga mjekët për t’i bërë më efektive kurat për sëmundje të ndryshme. Shkencëtarët thonë se organizmi i çdo njeriu dallon nga ato të të tjerëve dhe mënyrat e funksionimit janë të veçanta. Besohet se për ndërhyrje të ndryshme mjekësore si kimioterapia, apo ilaçet e tensionit bëjnë më tepër efekt kur merren në orare të caktuara, atëherë kur organizmi i pacientit i absorbon ato më mirë.

Për këtë studim u eksperimentuar mbi 1 mijë kampione gjaku të 73 personave. Ekzistenca e orës biologjike, në gjuhën shkencore “ritmi cirkadian” u vërtetua nga 3 shkencëtarë gjenetistë amerikanë, të cilët vitin u vlerësuan me çmim Nobel në mjekësi. Ata zbuluan molekulat që e drejtojnë këtë proces./Klantv

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Aktualitet

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Mes 11 personave të arrestuar si pjesë e grupit kriminal "Bajri", është edhe shtetasi Armir Grima, trajner i kombëtares së futbollit për femra i cili gjatë karrierës së tij sportive...

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Aktualitet

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Ada është një vajzë 23-vjeçare nga Berati, e cila pasi përfundoi studimet e larta vendosi që të qëndrojë në Tiranë për t’u punësuar.Por, në ambientet punëdhënëse që ajo ka frekuentuar...

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Aktualitet

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike njofton abonentët e Tiranës se nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të punimeve në nënstacionin Selitës. OSHEE bën me dije se...