SEM, shërbimi më i ri postar ekspres jashtë shtetit – Posta Shqiptare: Ja afati kohor për dërgesat në Europë dhe në botë

E mërkurë, 12 September 2018 14:00

Posta Shqiptare ka hedhur në treg shërbimin e ri ekspres për jashtë vendit, Super Ekspres Mail (SEM). I vënë në funksion që prej datës 1 shtator 2018, ky është edhe shërbimi më i shpejtë i ofruar nga Posta Shqiptare, që vjen si një bashkëpunim me kompani postare shumë të rëndësishme të tregjeve botërore.

Sipas Postës Shqiptare, afati i shpërndarjes në destinacion nga momenti i daljes nga Shqipëria drejt vendeve të Europës është 24 orë, ndërsa për vende të tjera të botës, si Amerikë, Kanada, etj, është 48 orë.

SEM shoqërohet gjithashtu edhe me shërbimin e sigurimit të përmbajtjes, që sipas Postës u mundëson klientëve që kundrejt një pagese ekstra prej 500 lekë në tarifën e subjektit postar që dërgohet, të dëmshpërblehen me shumën fikse prej 400 dollarë në rast humbje të objektit postar.

Fillimisht shërbimi do të ofrohet në çdo zyrë postare qendër qytetit, për t’u shtrirë më pas në të gjitha zyrat postare ku ofrohet shërbimi postar.

Super Ekspres Mail ka për qëllim të përmirësojë perfomancën e postës ekspres për jashtë vendit, duke plotësuar edhe pjesën tjetër të shërbimeve që posta ofron.

Modifikuar më E mërkurë, 12 September 2018 14:06

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...