SEM, shërbimi më i ri postar ekspres jashtë shtetit – Posta Shqiptare: Ja afati kohor për dërgesat në Europë dhe në botë

E mërkurë, 12 September 2018 14:00

Posta Shqiptare ka hedhur në treg shërbimin e ri ekspres për jashtë vendit, Super Ekspres Mail (SEM). I vënë në funksion që prej datës 1 shtator 2018, ky është edhe shërbimi më i shpejtë i ofruar nga Posta Shqiptare, që vjen si një bashkëpunim me kompani postare shumë të rëndësishme të tregjeve botërore.

Sipas Postës Shqiptare, afati i shpërndarjes në destinacion nga momenti i daljes nga Shqipëria drejt vendeve të Europës është 24 orë, ndërsa për vende të tjera të botës, si Amerikë, Kanada, etj, është 48 orë.

SEM shoqërohet gjithashtu edhe me shërbimin e sigurimit të përmbajtjes, që sipas Postës u mundëson klientëve që kundrejt një pagese ekstra prej 500 lekë në tarifën e subjektit postar që dërgohet, të dëmshpërblehen me shumën fikse prej 400 dollarë në rast humbje të objektit postar.

Fillimisht shërbimi do të ofrohet në çdo zyrë postare qendër qytetit, për t’u shtrirë më pas në të gjitha zyrat postare ku ofrohet shërbimi postar.

Super Ekspres Mail ka për qëllim të përmirësojë perfomancën e postës ekspres për jashtë vendit, duke plotësuar edhe pjesën tjetër të shërbimeve që posta ofron.

Modifikuar më E mërkurë, 12 September 2018 14:06

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Aktualitet

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Teksa Shtetet e Bashkuara të Amerikës përballen me një dimër të parakohshëm, me reshjet të dendura dëbore që deri më tani ka shkaktuar të paktën 8 viktima, edhe Europa duket...

Lamtumirë kilogram! Shkencëtarët votojnë ndryshimin

Kuriozitete

Lamtumirë kilogram! Shkencëtarët votojnë ndryshimin

Rreth 130 vite pasi kilogrami u përcaktua nga një masë metali që është mbajtur në një kasafortë në Paris, shkencëtarët kanë votuar për ndryshim dhe një sistem të ri që...

Aksident i rëndë në aksin Librazhd – Elbasan

Aktualitet

Aksident i rëndë në aksin Librazhd – Elbasan

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin rrugor Librazhd – Elbasan. Aksidenti ka ndodhur pranë lokalit të njohur me emrin “Zeneli”. Ka qenë një autobus që është përplasur me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!