Shqiptarët të stresuar – Raporti i “Gallup”, në krye të Europës për emocionet negative

E mërkurë, 12 September 2018 17:25

Shqipëria dhe shqiptarët klasifikohen ndër vendet dhe popujt me nivelin më të lartë të stresit dhe shqetësimeve në Europë por edhe më gjerë. Harta, ku Shqipëria ilustrohet me ngjyrën e hapur tregon se, shqiptarët kanë nivelet më të ulta të eksperiencave pozitive në Europë, por jo në rajon.

Disa vende të rajonit, si Mali i Zi, Serbia, apo Maqedonia figurojnë në listën e vendeve me rezultatin më të dobët, ndërkohë që Shqipëria veçon nga të gjithë fqinjët e tjerë territorialë, gjë që vihet re edhe nga harta. Një tjetër hartë ndërkohë, tregon se, Shqipëria është në krye të vendeve europiane ku popullsia raporton eksperienca negative.

Të dhënat janë bërë publike nga Gallup në indeksin global të emocioneve që i referohet vitit 2017 dhe që analizon plot 147 vende të botës. Në nivel global, raporti arrin në përfundimin se, nivelet e lumturisë në botë kanë prekur minimumin e një dekade, me njerëzit që shprehin nivele mjaft të larta stresi dhe shqetësimesh.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

De Biazi: Ushqeheshin çuditshëm, autobuzi i ngjante diskotekës

Sport

De Biazi: Ushqeheshin çuditshëm, autobuzi i ngjante diskotekës

Ish-trajneri i Kombëtares, Xhani de Biazi ishte i ftuar në ceremoninë e 100-vjetorit të Federatës Italiane të Futbollit, krahas emrave të mëdhenj si Alegi, Mançini apo Ançini apo Ançeloti. Mes të...

Hillary Clinton do kandidojë sërish në 2020?

Globi

Hillary Clinton do kandidojë sërish në 2020?

Dy herë kandidate demokrate për presidente, Hillary Clinton do të tentojë sërish në garën për president të SHBA-ve në zgjedhjet 2020-ës. Lajmin e ka bërë me dije këshilltari i saj Mark...

Konflikti Izrael-Gaza shpërthen sërish

Globi

Konflikti Izrael-Gaza shpërthen sërish

Dhuna ka shpërthyer mes Izraelit dhe militantëve palestinezë në Gaza, një ditë pasi shtatë militantë dhe një ushtar izraelit u vranë gjatë një operacioni të fshehtë izraelit në Gaza. Militantët hodhën...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!