Papa takohet të enjten me udhëheqësit e Kishës Katolike

E mërkurë, 12 September 2018 18:09

Papa Françesku pritet të takohet të enjten me udhëheqësit e kishës katolike amerikane për të diskutuar rreth skandalit të abuzimit seksual në Shtetet e Bashkuara dhe mbulimin e akuzave të bëra ndër vite kundër qindra priftërinjve.

Takimi me Papa Françeskun vjen ndërsa ish-ambasadori i Vatikanit, Carlo Maria Vigano ka bërë thirrje që Papa të japë dorëheqjen, pas akuzave se ai ishte në dijeni vite më parë të informacioneve të besueshme se kryepeshkopi Theodore McCarrick i Uashingtonit kishte abuzuar me një adoleshent të altarit në vitet 1970 dhe priftërinj të rinj, por nuk e ballafaqoi McCarrick-un me akuzat. Në muajin korrik Papa Françesku e largoi kryepeshkopin McCarrick nga detyra e kardinalit.

Kisha katolike amerikane është tronditur nga akuzat e bëra ndër viti se priftërinjtë kanë abuzuar me fëmijë të vegjël brenda famullive të tyre. Edhe pse ishin në dijeni të këtyre akteve udhëheqësit e lartë të kishës i kanë mbuluar shpesh ato, duke i mbrojtur priftërinjtë nga përballja me akuza penale.

Kohët e fundit, një juri e madhe në shtetin lindor të Pensilvanisë akuzoi më shumë se 300 priftërinj të famullisë së këtij shteti, për abuzim seksual me të paktën 1 mijë të rinj, përgjatë një periudhe 70 vjeçare.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!