Një informacion i bukur

Premte, 14 September 2018 14:47

Kur kompleksin e ndërtesave në të cilat funksionojnë sot dy teatrot kombëtarë e kam vlerësuar si një monument shumëfish historik, – të historisë kulturore, të historisë artistike, të historisë sociale, të historisë së albanologjisë, të historisë politike të shtetit shqiptar, – as kam mundur t’i përmend të gjitha dhe as i kam ditur të gjitha. Mirëpo njeriu mëson.

Tani mësoj që e para konferencë shkencore në mjedisin shqiptar kushtuar figurës së Gjergj Kastriotit, Skënderbeut, është shënuar – ku tjetër? – pikërisht në atë ndërtesë në vitin 1949. Ka qenë një ligjëratë e organizuar dhe e mbajtur nga ish-drejtori i Bibliotekës Kombëtare Aleks Buda: “Figura e Gjergj Kastriotit në historinë e popullit shqiptar”. Ajo sot mund të lexohet e plotë në përmbledhjen e tij “Studime për Skënderbeun”, të sapobotuar nga Akademia e Studimeve Albanologjike, ku shërbej edhe vetë.

A kam pasur apo jo të drejtë kur kam thënë se si vallë ai kompleks e mban përmbi vete kaq histori me një peshë të tillë? Dhe ja se ku kazma kundër atij kompleksi shumëfish historik është ngritur pikërisht kur agjitpropi politik shfren zellin e “Vitit të Skënderbeut”.

Modifikuar më Premte, 14 September 2018 18:39

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Propozimi I Sandër Lleshajt për postin e Ministrit të Brendshëm, Nishani: Ja çfarë do të bëja po të isha President...

Politikë

Propozimi I Sandër Lleshajt për postin e Ministrit të Brendshëm, Nishani: Ja çfarë do të bëja po të isha President...

  Ish Presidenti, Bujar Nishani ka treguar se si do të vepronte sa I përket propozimit për të dytën herë nga Kryeministri Rama të Sandër Lleshajt për postin e Ministrit të...

Haradinaj: Lista Serbe nuk mund të rrëzojë qeverinë

Bota Shqiptare

Haradinaj: Lista Serbe nuk mund të rrëzojë qeverinë

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj u shpreh se Qeveria mund të bjerë, por jo për shkak se ka marrë një vendim prej të cilit siç tha ai “është hidhëruar Lista...

Shpërthen bombola e gazit, shtëpia në Elbasan mes flakësh

Aktualitet

Shpërthen bombola e gazit, shtëpia në Elbasan mes flakësh

Është përfshirë nga flakët një banesë në Elbasan pasi shpërtheu një bombol gazi.Ngjarja ka ndodhur ditën e djeshme në fshatin Katundi Ri, ku si pasojë ka mbetur i plagosur lehtë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!