Presidenti i Eurochamber, Leitel: Korrupsioni pengon Shqipërinë

Premte, 14 September 2018 18:48

President i Eurochamber, Dhomës Europiane të Tregtisë dhe Industrisë, Christofer Leitel, i pranishëm në Shqipëri në një intervistë televizive thotë se Shqipëria e ka të domosdoshme të marrë masa për forcimin e zbatimit të ligjit dhe luftën ndaj korrupsionit

Sipas tij kjo situata me korrupsionin është një pengesë e madhe për procesin e integrimit të Shqipërisë në BE por edhe për zhvillimin ekonomik.

 “Janë disa vende të rajonit që aspirojnë integrimin dhe këto gjashtë vende nuk kanë pasur zhvillime në tregtinë e brendshme në dekadën e fundit. Pyetja ime është nëse këto vende nuk janë të afta për të pasur zhvillim të brendshëm si do t'i përballojnë kompeticionet e forta në tregun europian? Kjo do të thotë që këto vende duhet të forcojnë marrëdhëniet tregtare mes tyre. E dyta, secili nga këto shtete që duan anëtarësimin në 2025 duhet të plotësoje 2 kritere, dhe këtë po e them shkurt, sundimi i ligjit dhe jo korrupsion. Nëse këto kritere nuk do të përmbushen atëherë nuk do të ketë anëtarësim, ta themi këtë qartë dhe premtimet për këto nuk janë të mjaftueshme. Gjithashtu unë jam i informuar që Shqipëria po ndryshon legjislacionin e saj dhe janë duke bërë rregulla më të mira. Të implementosh ligjet është një gjë dhe të jetosh dhe ti transmetosh këto ligje në realitet është diçka tjetër dhe për këtë përfaqësues të bizneseve si këto të dhomave duhet të përfshihen dhe të japin kontributin e tyre për këtë”, shprehet Leitel.

Modifikuar më Premte, 14 September 2018 19:04

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Bardhi: Banda ‘Shullazi’ vendosi Jurgis Çyrben deputet të PS

Politikë

Bardhi: Banda ‘Shullazi’ vendosi Jurgis Çyrben deputet të PS

Ish-ministri i Drejtësisë, Gazmend Bardhi, të enjten, deklaroi se pas një hetimi të nisur kryesisht në shkurt të 2016, prokuroria për Krime të Rënda vuri nën përgjim dhe vëzhgim Emiljano...

Liga e Kombeve/ Spanja mban Kroacinë në lojë, fitore në limite për djemtë e Daliç

Sport

Liga e Kombeve/ Spanja mban Kroacinë në lojë, fitore në limite për djemtë e Daliç

Kroacia ka arritur të marrë tri pikë shumë të rëndësishme përballë Spanjës, duke mbajtur gjallë shpresat për një kualifikim në fazën e “PlayOff” në Ligën e Kombeve. Djemtë e Daliç kanë...

Banorët e Astirit: Më parë japim jetën, pastaj shtëpitë

Politikë

Banorët e Astirit: Më parë japim jetën, pastaj shtëpitë

Banorët e zonës së Astirit te Unaza e Re, në kryeqytet vijojnë protestat e tyre, kundër mos kompensimit për prishjen e banesave të tyre. Në ditën e 12 të protestës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!