Tregtia midis Rusisë dhe Indisë do të arrijë në 30 miliardë dollarë deri në vitin 2025

Diel, 07 October 2018 07:52

Vëllimi i tregtisë midis Rusisë dhe Indisë ka tejkaluar 9 miliardë dollarë vitin e kaluar dhe do të rritet më tej me vendet që synojnë të nxisin tregtinë dhe të inkurajojnë investimet, sipas Presidentit rus Vladimir Putin.

“Ne kemi vendosur një objektiv të rritjes së qarkullimit tregtar në 30 miliardë dollarë … dhe rritjes së investimeve në 15 miliardë dollarë deri në vitin 2025,” tha Putin një vizitë zyrtare dy-ditore në Indi.
Putin tha se zgjerimi i ndërveprimeve të tregtisë dhe investimeve është një përparësi për të dy vendet. Ai vuri në dukje se “nëse lëvizim me një ritëm të tillë, ne do të arrijmë objektivin para kohe dhe do të vazhdojmë zgjerimin”.
Statistikat treguan se tregtia midis Rusisë dhe Indisë u rrit me 20 për qind në periudhën janar-korrik, duke arritur në më shumë se 6 miliardë dollarë.
Muajin e kaluar, Nju Delhi propozoi ngritjen e një zone të veçantë ekonomike për kompanitë ruse.
Më parë, të dy vendet diskutuan krijimin e një ‘korridori të gjelbër’ për tranzitin e qetë të mallrave. Ata dëshirojnë të krijojnë një listë të sipërmarrësve apo kompanive, mallrat e të cilave do të përjashtohen nga inspektimet e rregullta doganore.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Arrestimet e dy ish-deputetëve, Shehu: Qeveria ka marrë fund

Politikë

Arrestimet e dy ish-deputetëve, Shehu: Qeveria ka marrë fund

Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka komentuar arrestimet e bujshme të dy ish-deputetëve socialistë Arben Çuko dhe Arben Ndoka. Sipas tij arrestimet tregojnë atë që opozita e ka thënë...

VIDEO/ Kërkon që t’i fshihet mungesa, i vë pistoletën në kokë mësueses

Globi

VIDEO/ Kërkon që t’i fshihet mungesa, i vë pistoletën në kokë mësueses

Një nxënës i ka vënë pistoletën në kokë mësueses së tij në mënyrë që ajo t’i hiqte mungesën. Pamjet janë xhiruar në një shkollë të mesme në Creteil të Francës. Edhe...

Buna kthehet në një moçal të shëmtuar

Aktualitet

Buna kthehet në një moçal të shëmtuar

Këto ditë vjeshte pa reshje shiu kanë dhënë alarmin në Lumin Buna. Uji është tërhequr dhe lumi i ngjan një moçali. Banorët, por edhe ekspertët e mjedisin thonë se gjendja është...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!