Vuçiç fut mik Ramën për të blerë “Telekom Albanian”

Tuesday, 09 October 2018 09:43

Në mesin e raporteve se Shqipëria nuk do që Serbia të investojë në kompaninë e saj kryesore të telekomunikacionit, Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha se ai do të bisedonte mbi këtë çështje me kryeministrin shqiptar, Edi Rama.

Presidenti serb tha se ai do të bisedojë me homologun e tij për investimin e planifikuar të Telekom Serbia: “Do të flas me Ramën sot apo nesër dhe shpresoj ta zgjidh këtë situatë”.

Deklaratën, Vuçiç e bëri në një takim të përbashkët me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në Beograd. Kompania shtetërore serbe e Telekomit në tetor konfirmoi interesin e saj në blerjen e Telekom Albania, që aktualisht është në pronësinë e Deutsche Telekom.

Telekom Serbia do të donte ta poziciononte vendin si një lider rajonal në tregun e telekomunikacionit në rajon dhe ka bërë një ofertë për blerjen e Telekom Albanias, tha kompania serbe për BIRN. Sidoqoftë, mundësia e një investimi serb në telekomunikacionin shqiptar nuk është e mirëpritur. Sipas Presidentit serb, duke refuzuar investimin dhe paratë serbe, Shqipëria rrezikon të japë një mesazh të gabuar.

“Nuk ka kufizime të tilla në vendin tonë. Kushdo që do të krijojë një klimë pozitive nuk mund të bëjë dallimin se nga vijnë paratë, nëse janë serbe apo gjermane”, deklaroi Vuçiç.

Sipas të përditshmes serbe Danas, Telekom Serbia ka ofruar 61 milionë euro për Telekom Albania. Ministri serb i Telekomunikacionit, Rasim Lajic, tha ndërkohë se planet për investim në Shqipëri ishin një lëvizje e mirë dhe logjike që flet për fuqinë dhe potencialin e një kompanie të brendshme që synon të bëhet lider i telekomunikacionit në Ballkan. Sipas tij, oferta për blerjen e Telekom Albania nuk do të thotë se shteti serb ka hequr dorë nga planet për shitjen e Telekom Serbia dhe se marrëveshja mund të rriste vlerën e saj.

Shtatë vitet e fundit, qeveria serbe është përpjekur të privatizojë Telekomin dy herë, por ofertat nuk janë pranuar nga autoritetet.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Arrestimet e dy ish-deputetëve, Shehu: Qeveria ka marrë fund

Politikë

Arrestimet e dy ish-deputetëve, Shehu: Qeveria ka marrë fund

Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka komentuar arrestimet e bujshme të dy ish-deputetëve socialistë Arben Çuko dhe Arben Ndoka. Sipas tij arrestimet tregojnë atë që opozita e ka thënë...

VIDEO/ Kërkon që t’i fshihet mungesa, i vë pistoletën në kokë mësueses

Globi

VIDEO/ Kërkon që t’i fshihet mungesa, i vë pistoletën në kokë mësueses

Një nxënës i ka vënë pistoletën në kokë mësueses së tij në mënyrë që ajo t’i hiqte mungesën. Pamjet janë xhiruar në një shkollë të mesme në Creteil të Francës. Edhe...

Buna kthehet në një moçal të shëmtuar

Aktualitet

Buna kthehet në një moçal të shëmtuar

Këto ditë vjeshte pa reshje shiu kanë dhënë alarmin në Lumin Buna. Uji është tërhequr dhe lumi i ngjan një moçali. Banorët, por edhe ekspertët e mjedisin thonë se gjendja është...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!