Dollari bie edhe në Shqipëri – Prek nivelin më të ulët gjatë muajit, ndjek tregjet globale

E Enjte, 11 October 2018 15:06

Tërmeti në tregjet globale gjatë 24 orëve të fundit ka pasur impakt domethënës edhe në vendin tonë. Dollari amerikan është zhvlerësuar ndjeshëm kundrejt lekut, duke zbritur në 108.15 pikë, që është edhe niveli më i ulët që prej fundit të Shtatorit.

Dollari preku kulmin gjatë këtij viti më datën 15 Gusht, në 110.5 lekë. Rënia e dollarit amerikan në tregun vendas është reflektuar edhe në tregun e naftës me shumicë në vend.

Ndërkohë, monedha e përbashkët europiane është regjistruar në nivele të pandryshuara në krahasim me sesionin e kaluar, por duke vazhduar qëndresën pranë nivelit më të ulët që prej fillim Qershorit të këtij viti.

Por, ndërkohë që ecuria e euros në tregun vendas nuk ka ndikim nga tregjet e jashtme, ecuria e dollarit amerikan është mjaft e ndjeshme ndaj ecurisë së tregjeve globale.

Paçka se të dhënat flasin për një tendencë të qartë në rënie të dy valutave kryesore, ecuria në vijim është e pamundur të parashikohet.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Arrestimet e dy ish-deputetëve, Shehu: Qeveria ka marrë fund

Politikë

Arrestimet e dy ish-deputetëve, Shehu: Qeveria ka marrë fund

Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka komentuar arrestimet e bujshme të dy ish-deputetëve socialistë Arben Çuko dhe Arben Ndoka. Sipas tij arrestimet tregojnë atë që opozita e ka thënë...

VIDEO/ Kërkon që t’i fshihet mungesa, i vë pistoletën në kokë mësueses

Globi

VIDEO/ Kërkon që t’i fshihet mungesa, i vë pistoletën në kokë mësueses

Një nxënës i ka vënë pistoletën në kokë mësueses së tij në mënyrë që ajo t’i hiqte mungesën. Pamjet janë xhiruar në një shkollë të mesme në Creteil të Francës. Edhe...

Buna kthehet në një moçal të shëmtuar

Aktualitet

Buna kthehet në një moçal të shëmtuar

Këto ditë vjeshte pa reshje shiu kanë dhënë alarmin në Lumin Buna. Uji është tërhequr dhe lumi i ngjan një moçali. Banorët, por edhe ekspertët e mjedisin thonë se gjendja është...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!