Mbyllen 41 degë në universitetet e rretheve

E Enjte, 11 October 2018 17:17

Plot 12 programe studimi janë mbyllur këtë vit të ri akademik në universitetin Aleksandër Xhovani në Elbasan. Mes tyre janë matematikë-fizika, bio-kimia dhe një sërë programesh të gjuhëve të huaja. Ndërkohë 6 programe të tjera janë në rrezik mbyllje, mes të cilave gjuhë-letërsia, histori-gjeografia, gazetaria apo psikologjia.

Në Universitetin e Vlorës “Ismail Qemali” rrezikojnë të mbyllen katër programe si degët Matematikë, Fizika, Kimia por dhe Italishtja të cilat kanë regjistrime minimale.

 “Faktorët nuk lidhen me aspekte të brendshme të universitetit”, shprehet rektori i këtij Universiteti Roland Zisi.

Rreth 290 studentë janë regjistruar pas fazës së dytë në Universtin e Gjirokastrës, nga 805 që ishin kuotat e miratuara.

6 programe studimi, rrezikojnë të mbyllen. Drejtuesit e Universitetit japin si shkak vendosjen e mesatares 7 për mësuesinë.

“Ne kemi shqetësim për mësuesinë, që aktualisht ka një numër të ulët regjistrimesh. Ndoshta një prej faktorëve që ka ndikuar mund të ketë qenë dhe vendosja e mesatares 7-të”, shprehet Jani Dine.

Këtë vit, regjistrimet e reja në Universitetet e rretheve janë fokusuar në programet 2-vjeçare profesionale tek të cilat kandidatët shohin edhe mundësinë e punësimit. /OraNews

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Letra dhe fjalët e princ Vidit para se të largohej nga Shqipëria

Aktualitet

Letra dhe fjalët e princ Vidit para se të largohej nga Shqipëria

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 20 Tetor 2018 “Le Figaro” ka botuar, të dielën e 6 shtatorit 1914, në faqen n°, një shkrim në lidhje me shkresën e fundit të Princ Vidit...

Vetëhelmoet me detergjent 34-vjeçarja në Lezhë

Aktualitet

Vetëhelmoet me detergjent 34-vjeçarja në Lezhë

Një 34-vjeçare në Lezhë, ka konsumuar detergjent, si zgjedhje për ti dhënë fund jetës së saj. Sipas Policisë Vendore, mësohet se ngjarja ka ndodhur në banesën e saj, ku në kushtet...

Skandal, ja kush i furnizon kopshtet dhe çerdhet

Aktualitet

Skandal, ja kush i furnizon kopshtet dhe çerdhet

Këto janë ambientet e një biznesi i cili ka fituar tenderin për të bërë furnizimin me ushqime të disa institucioneve shtetërore.Shtëpia e Foshnjës dhe ajo e pushimit në Durrës, disa...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!