Papunësia në Greqi zbret në 19% – Niveli më i ulët që nga gushti i vitit 2011

Premte, 12 October 2018 07:06

Norma e papunësisë në Greqi ra në 19 për qind në muajin korrik, nga 19.1 për qind që ishte në qershor, duke zbritur kështu në nivelin më të ulët që nga gushti i vitit 2011. Sipas shërbimit statistikor të vendit, ELSTAT, korriku numëronte 897 861 persona të papunë.

Në grupmoshën 15-24 vjeç, shkalla e papunësisë ra në 37.9 për qind nga 41.1 për qind që ishte krahasuar me po të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Shkalla e papunësisë në Greqi, e cila arriti rekord të lartë prej 27.9 për qind në shtator 2013, ka ardhur në rënie, por vijon të mbetet më e larta në eurozonë.

Objektivat e qeverisë janë që papunësia të bjerë në 18.4 për qind këtë vit dhe të lehtësohet akoma më tej në 18.2 për qind vitin e ardhshëm, kur ekonomia të rimëkëmbet, bazuar në parashikimet e buxhetit 2019.

Ekonomia e Greqisë pa një rritje të lehtë gjatë periudhës prill-qershor, por me një ritëm më të ngadaltë se tremujori i mëparshëm.

Ndërkohën, sipas Eurostat, papunësia në eurozonë vijon të mbetet e qëndrueshme në 8.2 për qind në korrik.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Demokratët e Grupseksionit Barking dhe Dagenham, degës PD në Britani të Madhe, mblidhen më 29 tetor

Politikë

Demokratët e Grupseksionit Barking dhe Dagenham, degës PD në Britani të Madhe, mblidhen më 29 tetor

Demokratët kanë nis organizimin kudo që janë jashtë apo brenda Shqipërisë për të dhënë më të mirën për vendin, për të dhënë alternativën, për t’u organizuar dita-ditës më objektivin e...

Plehrat në Fier shkaktojnë helme të dëmshme për njerëzit

Aktualitet

Plehrat në Fier shkaktojnë helme të dëmshme për njerëzit

Mbi 100 ton me mbetje urbane shkarkohen në një ditë në fushën e plehrave të Fierit në lagjen Sheq.Banesat me malin e mbetjeve janë shumë pranë. Kjo fushë nuk është...

Tabaku jep 6 arsyet pse Rama po transferon lojërat e fatit në online

Politikë

Tabaku jep 6 arsyet pse Rama po transferon lojërat e fatit në online

Deputetja demokrate, Jorida Tabaku, thekson se Rama do të mbyllë të gjitha lojërat e fatit në vend, në mënyrë që të gjitha paratë e shqiptarëve t’ia marrë BastArena, kompania sportive...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!